Raportowanie ESG w firmach coraz bliżej - mało czasu na przyjęcie projektu

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Już wkrótce raportowanie ESG nabierze realnego kształtu również dla polskich firm, przede wszystkim ze względu na to, że państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia regulacji do lipca br. Resort finansów przedstawił już projekt ustawy, z którego wynika, że obowiązki będą nakładane na firmy stopniowo do 2027 r. Przedsiębiorcy powinni być jednak przygotowani wcześniej, bo spełnienie wszystkich wymagań może okazać się sporym wyzwaniem.

24.04.2024

Od 22 kwietnia nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"

Samorząd terytorialny Środowisko

Obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które obowiązują od 22 kwietnia 2024 r.

23.04.2024

Pożyczka od Banku Światowego na program Czyste powietrze

Środowisko

Polska sfinalizowała z Bankiem Światowym umowę pożyczki na program "Czyste Powietrze" w wysokości 250 mln euro - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pożyczki udzielono na okres do pięciu lat. Wypłata pierwszej transzy pożyczki będzie możliwa już w 2024 r.

22.04.2024

Zmiany klimatu zaskarżalne do ETPCz, ale nie zawsze i nie przez każdego

Środowisko Prawo unijne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w trzech rozstrzygnięciach z 9 kwietnia uznał, iż prawo do ochrony przed negatywnymi zmianami klimatu wchodzi w zakres ochrony prawa do poszanowania życia prywatnego z art. 8 Konwencji, ale tylko osoby, które wykażą bezpośredni wpływ takich zmian na swoje życie i dobrostan, mogą wnieść skargę o naruszenie tego prawa do Trybunału.

22.04.2024

Więcej firm będzie raportować informacje w zakresie zrównoważonego rozwoju

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Obowiązkowe wykazywanie informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju przez szerszą grupę przedsiębiorstw, standaryzacja formy raportowania i danych zawieranych w dokumencie, a także weryfikowanie ich przez biegłych rewidentów - to najistotniejsze założenia projektu Ministerstwa Finansów, który wdraża przepisy dyrektywy istotnej w kontekście raportowania ESG. Zmiany mają byc wprowadzane etapami.

19.04.2024

WSA unieważnił zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim

Samorząd terytorialny Środowisko

Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.

18.04.2024

Firmy ujawnią, jak zamierzają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Firmy objęte unijną dyrektywą w sprawie należytej staranności będą musiały identyfikować i - w miarę możliwości - również zapobiegać przypadkom naruszenia praw człowieka oraz szkodzenia środowisku. Już teraz warto więc przygotować się do aktualizacji wewnętrznych polityk przedsiębiorstw. Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie implementacji państwa członkowskie będą miały margines swobody - także w zakresie ustalania dodatkowych obowiązków.

18.04.2024

Odpowiedzialność zarządu za niewdrożenie polityki ESG w firmie całkiem realna

Środowisko Prawo gospodarcze

We wtorek w Szkole Głównej Handlowej odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland. Eksperci dyskutowali o najbardziej aktualnych tematach ze świata rynku kapitałowego. Jednym z istotniejszych zagadnień poruszanych w trakcie konferencji był wpływ regulacji ESG na przyszłość spółek i wyzwań stojących w związku z tym przed zarządem. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.

16.04.2024

Przewodnik Komisji Europejskiej po Taksonomii UE dostępny także w języku polskim

Środowisko Prawo unijne

Resort rozwoju zachęca wszystkich - ale w szczególności przedsiębiorców - do zapoznania się z polską wersją językową przewodnika Komisji Europejskiej po Taksonomii UE. Tłumaczenie jest wynikiem prac Grupy Roboczej ds. stosowania Taksonomii UE prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Do tej pory dokument były dostępne jedynie w języku angielskim.

12.04.2024

Plany urządzenia lasu będą podlegać sądowej kontroli

Środowisko Administracja publiczna

W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zaskarżenia planów urządzenia lasu, w których Lasy Państwowe określają m.in. wycinkę drzew. Rzecznik Praw Obywatelskich napisał w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Ministerstwo odpowiada, że szykuje zmiany, dzięki którym prawo zaskarżenia planu urządzenia lasu otrzymają nie tylko organizacje ekologiczne, ale i inne podmioty.

12.04.2024

Zezwolenia na inwestycje w odnawialne źródła energii mają być wydawane szybciej

Środowisko Energetyka

Przyśpieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE, zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie Centralnego Systemu Informacji rynku energii (CSIRE) i w systemie rozliczeń net-billingu oraz dostosowanie przepisów do prawa unijnego. To główne założenia projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma wejść w życie w drugim kwartale br.

10.04.2024

ETPCz: Szwajcaria winna braku działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi

Środowisko

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wniosła grupa starszych Szwajcarek, które twierdziły, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków, aby walczyć ze zmianami klimatu, a to obniża komfort ich życia i naraża je na śmierć podczas fali upałów. Trybunał przyznał im rację. Wyrok ma też duże znaczenie dla Polski.

09.04.2024

Właściciel restauracji nie zawsze może odmówić wstępu z psem

Środowisko Turystyka

Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych ani sklepów. Nie ma także przepisów, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem – z wyjątkiem psów asystującym osobom z niepełnosprawnościami. Potwierdził to niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.

09.04.2024

Zwykły Kowalski już wkrótce zyska prawo do pozywania globalnych koncernów

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Choć walka o odszkodowanie od największych firm większości osób wydaje się z góry przegraną sprawą, unijna dyrektywa dotycząca należytej staranności może to wkrótce zmienić. Zarówno poszkodowani obywatele, jak i firmy, zyskają konkretne prawa - a co najważniejsze, środki - do występowania z pozwami przeciwko przedsiębiorstwom wyzyskujących pracowników czy szkodzących środowisku. Rozwiązania mogą wejść w życie już za około dwa lata.

09.04.2024

Dekarbonizację gospodarki powinien wspierać konkretny resort

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Dekarbonizacja gospodarki powinna być wpisana do ustawy o działach administracji rządowej. Potrzebne jest wskazanie resortu, który będzie koordynował prace i stworzenie w nim struktury organizacyjnej do prowadzenia analiz i działań regulacyjnych, które będą wspierać ten proces w dialogu z interesariuszami – postuluje w wydanym stanowisku Konfederacja Lewiatan. Organizacja proponuje, by takim reprezentantem został minister właściwy ds. gospodarki.

04.04.2024

Wsparcie dla odbiorców energii będzie, ale raczej nie w ramach specustaw

Środowisko Energetyka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad nowymi rozwiązaniami osłonowymi, obniżającymi rachunki za energię - uchwalona w grudniu nowelizacja będzie obowiązywać tylko do końca czerwca. Z ostrożnych zapowiedzi wynika jednak, że obejmą one tylko osoby najbardziej zagrożone ubóstwem energetycznym. I choć eksperci podkreślają, że konieczna jest przede wszystkim długoletnia strategia, a nie doraźne ustawy, prawdopodobnie odczujemy "odmrożenie" cen w rachunkach.

03.04.2024

Działalność firm odpowiedzialna... pod groźbą wysokich kar

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Jeszcze w kwietniu Parlament Europejski może przyjąć unijną dyrektywę, która wprowadza nowe zasady należytej staranności dla firm. Chodzi przede wszystkim o to, by biznes redukował negatywny wpływ swojej działalności na środowisko i społeczeństwo. Przepisy zostaną następnie implementowane w państwach członkowskich, ale prawnicy zaznaczają, że firmy mogą mieć powody do obaw - zwłaszcza w kontekście sankcji i konieczności znacznie dokładniejszego sprawdzania swoich kontrahentów.

02.04.2024

Tegoroczna Wielkanoc namiesza w terminach środowiskowych sprawozdań

Środowisko Administracja publiczna

31 marca czy 2 kwietnia – do kiedy należy dokonać środowiskowych rozliczeń, których termin przypada na koniec marca? Takich obowiązków jest kilkanaście i nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich. O przesunięciu na pierwszy dzień po świętach można mówić tylko przy niektórych sprawozdaniach.

29.03.2024

Wąsate nakrętki mogą zablokować charytatywne zbiórki, ale zakazu zbierania nie ma

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Wiele wskazuje na to, że organizacje pomocowe stracą jeden ze sposobów zarobkowania. Od 1 lipca 2024 r. plastikowe zakrętki i wieczka będą musiały być przymocowane do pojemników do napojów. Wprawdzie nie wszystkie plastikowe zamknięcia objęte zostaną tym obowiązkiem, ale o efekt masy będzie zdecydowanie trudniej.

26.03.2024

Cele ESG można - i warto - realizować również w kancelariach prawnych

Środowisko Prawo gospodarcze

Wymogi korporacyjne oparte o ESG stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego biznesu. Firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie własnych polityk zgodnych z tymi standardami, wymagając jednocześnie podobnych regulacji i gwarancji od swoich partnerów biznesowych. Ta rewolucja otwiera przed kancelariami prawnymi szczególną możliwość wzmocnienia swojej pozycji na rynku usług prawnych - pisze Krzysztof Walczyk, Junior Associate w praktyce Arbitrażu kancelarii Kochański & Partners.

26.03.2024
1  2  3  4  5    436