Maksymalna stawka opłaty za odpady komunalne uzależniona będzie od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem, publikowanego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  Ustawa wprowadza też wyższą – do dwukrotności opłaty podstawowej – opłatę za odpady, które nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane oraz wprowadza ustawowe kryteria zwolnienia podmiotowego.

W ustawie doprecyzowano, kto w przypadku kilku właścicieli nieruchomości jest obowiązany do wykonania obowiązków określonych w ustawie (podmiot lub podmioty faktycznie władające nieruchomością; podmioty te mogą również w drodze umowy wskazać podmiot obowiązany do wykonania obowiązków wynikających z ustawy). Wyłączono obowiązek składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości w przypadku zmiany stawek opłat i wskazanie, że zmiana wysokości opłaty według nowych stawek następuje automatycznie, bez konieczności uruchamiania procedury korekty deklaracji z urzędu. W takim przypadku właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do złożenia nowej deklaracji, lecz uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami w wysokości wskazanej w powiadomieniu właściwego organu.

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mieszkaniec będzie ponosił w miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, w gminie, w której dotychczas mieszkał, a w nowym miejscu zamieszkania począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła zmiana.

Zmieniono też termin dokonywania przez gminę corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi na koniec kwietnia, doprecyzowano przepisy dotyczące punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych poprzez określenie, że powinien być to co najmniej jeden stacjonarny punkt, tworzony samodzielnie lub z innymi gminami, ustawa określa również minimalny zakres odpadów komunalnych przyjmowanych przez taki punkt.

Zmiany dotknęły również m.in. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenach domków letniskowych, możliwości zwrotu nadpłaty z tytułu korekty deklaracji oraz wykorzystania nadwyżki środków z wpływów z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmienią się również przepisy dot. sprawozdawczości i analiz oraz kar pieniężnych za czyny sprzeczne z ustawą.

(www.prezydent.pl)