Strona główna » Wiedza » Aktualności » Zmiany w rolnictwie ekologicznym, zgłoszenia po usunięciu uchybień

Zmiany w rolnictwie ekologicznym, zgłoszenia po usunięciu uchybień

28.01.15

 W środę, 28 stycznia, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rolnictwie ekologicznym.
Jednostki certyfikujące mogą nie przyjąć zgłoszenia o podjęciu działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, jeśli wykryją uchybienia i nieprawidłowości.

articleImage: Zmiany w rolnictwie ekologicznym, zgłoszenia po usunięciu uchybień fot. Thinkstock

Wprowadzane zmiany mają na celu usunięcie nieprawidłowości, które zauważyła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Ustanowiono również szereg regulacji dotyczących jednostek certyfikujących produkty ekologiczne.
Muszą one do dziesiątego dnia każdego miesiąca przekazać Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykaz producentów ekologicznych, którzy np.: zgłosili podjęcie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, zostali wyłączeni z kontroli, dokonali zmian w zakresie prowadzonej działalności lub, którym odmówiono przyznania certyfikatu.

Czytaj także: UOKiK: produkty eko tylko z nazwy 

Ważną informacją dla producentów jest fakt, że jeżeli jednostce certyfikującej będą cofnięte upoważnienia, to certyfikaty przez nią wystawione zachowają ważność przez 90 dni. A w tym czasie, aż do dnia objęcia producentów systemem kontroli w innej jednostce uprawnienia posiada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, której należy przekazać wszelkie dokumenty.
Jeśli natomiast to producent ekologiczny chce zmiany jednostki certyfikującej, to ta dotychczasowa przekazuje nowej jednostce wszystkie dokumenty i informacje dotyczące określonego producenta.

Czytaj także: Komisja chce pomóc kupującym ekologiczne produkty

Dodatkowo Wojewódzki IJHARS może określić odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej w wyznaczonych przypadkach. To samo może zrobić minister właściwy do spraw rolnictwa. To jemu jednostka certyfikująca ma obowiązek przedstawić wykaz producentów, którzy spełnili określone wymagania dotyczące produkcji ekologicznej.
Dodano również przepis, który stanowi, że jednostki certyfikujące, w ramach kontroli, mogą zlecić wykonanie analiz w laboratoriach urzędowych. A minister właściwy do spraw rolnictwa wyznaczy odpowiednie laboratoria, zakres wykonywanych analiz oraz odpowiednie wymagania, które ich dotyczą.
Część przepisów ze wskazanej noweli wejdzie w życie 13 lutego. Przepisy te dotyczą osób przeprowadzających kontrole u producentów ekologicznych.

Czytaj także: Ekologiczna żywność zyskuje klientów

Osoba, która po zdaniu egzaminu będzie wpisana do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego będzie wypełniała obowiązek podnoszenia swojej wiedzy nie tak jak dotychczas - poprzez zdawanie egzaminów co 3 lata, ale poprzez szkolenia lub przeprowadzeniu odpowiedniej ilości kontroli.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 55).

imagesViewer

 

 

Zobacz też książkę pt. Marketing ekologicznych produktów żywnościowych dostępną w internetowej księgarni Profinfo>>>

 

Wioletta Rybicka 28.01.15
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: INNE
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • UOKiK: produkty eko tylko z nazwy

  Obrazek do artykułu: UOKiK: produkty eko tylko z nazwy

  Bio, eko i organic - oznakowany takimi wyrażeniami produkt powinien pochodzić z rolnictwa ekologicznego. Oznacza to, że musi zawierać co najmniej 95 proc. składników ekologicznych, czyli m.in. niemodyfikowanych genetycznie, uprawianych bez... Więcej

 • KE chce ułatwić rolnikom przejście na produkcję ekologiczną

  Obrazek do artykułu: KE chce ułatwić rolnikom przejście na produkcję ekologiczną

  Ułatwieniu rolnikom przejścia na produkcję ekologiczną oraz utrzymaniu zaufania konsumentów i producentów służyć ma opublikowany wczoraj wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej dotyczący rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania... Więcej

 • Jak być dzisiaj eko?

  Obrazek do artykułu: Jak być dzisiaj eko?

  Firmy i instytucje, które chcą się pochwalić prośrodowiskowym zarządzaniem, będą miały dodatkowe wsparcie i łatwiejszy dostęp do informacji jak być eko. System EMAS w Polsce będzie prostszy i dostosowany do najnowszych przepisów unijnych. Rząd... Więcej

 • Produkty uboczne bez milczącej zgody

  Obrazek do artykułu: Produkty uboczne bez milczącej zgody

  Decyzję o uznaniu za produkt uboczny będzie wydawał marszałek po zasięgnięciu wiążącej opinii inspekcji środowiska. Za sprawą poprawki Senatorów będzie to robił zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Więcej

 • Senat: pakiet odpadowy do poprawienia

  Obrazek do artykułu: Senat: pakiet odpadowy do poprawienia

  Senatorowie wnieśli w piątek kilkanaście poprawek do nowelizacji ustaw o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Teraz te ustawy wrócą do Sejmu, który zdecyduje o ich dalszym losie. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE