Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy obowiązujące zezwolenia na prowadzenie punktu zbierania pojazdów wydane na podstawie ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1162) - dalej u.r.p.w.e. tracą ważność z dniem 23 stycznia 2015 r. na podstawie art. 232 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o.?


Odpowiedź:

Akt u.r.p.w.e. wskazuje dodatkowe wymagania związane z uzyskaniem zezwolenia na zbieranie odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego punkt zbierania pojazdów, ale podstawę do wydania zezwolenia dla punktu zbierania pojazdów stanowiły i stanowią przede wszystkim przepisy ustawy o odpadach.


Dlatego też zezwolenia na zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji wydane na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243, z późn. zm.) - dalej u.o. z 2001 r. na ogólnych zasadach utracą ważność z dniem 23 stycznia 2015 r., jeżeli były wydane na czas przekraczający ten termin.


Uzasadnienie:

Zezwolenia na zbieranie przez punkty zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy o odpadach były wydawane na podstawie u.o. z 2001 r. Przepisy u.r.p.w.e. zawierają dodatkowe wymagania dotyczące zawartości wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie - do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów przedsiębiorca prowadzący punkt zbierania pojazdów jest obowiązany dołączyć kopię zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym stację demontażu (art. 32 ust. 2 u.r.p.w.e.).

Z kolei art. 39 ust. 1 u.r.p.w.e. wymaga uprzedniego uzgodnienia przez starostę wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów z marszałkiem województwa lub regionalnym dyrektorem ochrony środowiska właściwym miejscowo do wydania pozwolenia zintegrowanego lub innej decyzji w zakresie gospodarki odpadami wymaganej w związku z prowadzeniem stacji demontażu przedsiębiorcy prowadzącemu stację demontażu, z którym przedsiębiorca prowadzący punkt zbierania pojazdów zawarł umowę. W samym zezwoleniu starosta określa przedsiębiorcę lub przedsiębiorców prowadzących stację demontażu, którym przedsiębiorca prowadzący punkt zbierania pojazdów jest obowiązany przekazywać zebrane pojazdy wycofane z eksploatacji.

Są to jednak pewne dodatkowe wymagania dotyczące wniosku i zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania odpadów dla prowadzącego punkt zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji, natomiast podstawę do wydawania tych zezwoleń stanowił art. 28 u.o. z 2001 r. W związku z powyższym przepis przejściowy - art. 232 ust. 2 u.o. - dotyczy również zezwoleń wydanych dla przedsiębiorców prowadzących punkty zbierania pojazdów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.