Strona główna » Wiedza » Aktualności » Wysypiska śmieci znowu płoną

Wysypiska śmieci znowu płoną

05.07.18

Prace nad rządowymi projektami zmian w przepisach o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska jeszcze trwają. Tymczasem pojawiły się dwa nowe punkty na mapie pożarów wysypisk śmieci - Pukinin i Mostki.  

articleImage: Wysypiska śmieci znowu płoną fot. Thinkstock

Pożar wysypiska w miejscowości Mostki został już opanowany. Poinformował o tym oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi st. kpt. Jędrzej Pawlak. Dodał, że w akcji brało udział ponad 30 zastępów. Według rzecznika prawdopodobną przyczyną było podpalenie.

Zgłoszenie o zdarzeniu strażacy otrzymali w środę, kilka minut po godz. 18. Płonęło wysypisko śmieci komunalnych, gdzie składowano przede wszystkim plastikowe odpady. Ogień objął około 1,5 tys. m kw. powierzchni wysypiska.

Natomiast w Pukininie pożar objął powierzchnię ok. 100 m kw. Walczy z nim kilka jednostek straży pożarnej. Oficer prasowy st. kpt. Pawlak powiedział, że strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia. Obecnie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Według nieoficjalnych informacji, mógł to być gorący popiół zrzucony na wysypisko.

Sejm pracuje nad zmianami

Podczas trwającego posiedzenia Sejmu powrócono do prac nad pilnymi projektami ustaw o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Rząd ocenia, że nowe przepisy mają ukrócić patologie w systemie śmieciowym i wzmocnić inspekcję. Nowele są pokłosiem pożarów składowisk i wysypisk śmieci, do których dochodziło w ostatnim czasie w różnych częściach kraju. 

Nowe wymogi i wzmocnienie Inspekcji

Projekty zakładają, że przed uzyskaniem zezwolenia na gromadzenie i przetwarzanie odpadów będzie trzeba posiadać zabezpieczenie finansowe. Będzie mogło ono przybrać postać kaucji gwarancyjnej lub gwarancji bankowej. Nowele wprowadzają także obowiązek prowadzenia monitoringu video na składowiskach. Przepisy zakładają, że będzie on połączony online z Inspekcją Ochrony Środowiska.

Zmiany sprowadzają się też do wzmocnienia tej służby. Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym, kontrole będą mogły być przeprowadzane o dowolnej porze dnia i nocy oraz bez zapowiedzi. Inspekcja będzie mogła w każdej chwili wejść na składowisko, pobrać próby i ocenić jego funkcjonowanie.  

 

Dorian Lesner 05.07.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE