Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Pytanie:
Czy do wydania pozwolenia wodnoprawnego na budowę wylotu oczyszczonych wód deszczowych wymagany jest tytuł prawny do działki, na której ma się znajdować to urządzenie?

Odpowiedź:
Przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego nie wymagają tytułu prawnego do działki potrzebnej pod realizację urządzenia wodnego. W myśl art. 123 ust. 2 pr. wod. pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do jego realizacji, a także nie narusza prawa własności i uprawnień właściciela działki (czy urządzenia wodnego), przysługujących wobec tych nieruchomości. Udzielając pozwolenia wodnoprawnego, organ gospodarki wodnej uwzględnia możliwość korzystania z wód (w tym przypadku odprowadzania wód deszczowych) z punktu widzenia gospodarowania wodami, nie kierując się prawami własności. Właściciel nieruchomości jest stroną prowadzonego postępowania, jednakże jego sprzeciw nie stanowi podstawy do odmowy udzielenia pozwolenia wodnoprawnego. Prawo do władania nieruchomością jest zakładowi niezbędne dopiero przy staraniu się o pozwolenie na budowę (zgłoszenie).
Jeżeli jednak zakład planujący wykonanie wylotu nie uzyska w drodze cywilnej prawa do działki, właściciel tej działki ma prawo zakazać mu wstępu na swoją nieruchomość i zabronić wykonania wylotu.
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.