Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » WSA: przedsiębiorca nie może tymczasowo magazynować zmieszanych odpadów

WSA: przedsiębiorca nie może tymczasowo magazynować zmieszanych odpadów

14.09.17

Magazynowanie przez przedsiębiorcę zmieszanych odpadów komunalnych z powołaniem się na względy techniczne, czy logistyczne jest niedopuszczalne i niezgodne z obowiązującymi przepisami - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.  

articleImage: WSA: przedsiębiorca nie może tymczasowo magazynować zmieszanych odpadów fot. Thinkstock

Wójt gminy nałożył na przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne karę pieniężną.

Przyczyną nałożenia sankcji było magazynowanie odpadów zmieszanych przed przekazaniem ich do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów.

Przedsiębiorstwo poskarżyło się do sądu administracyjnego.
Jego zdaniem kara za nieprzekazanie odpadów do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów może zostać wymierzona dopiero po bezskutecznym upływie terminu ustawowego określonego dla prawa ich magazynowania.

WSA przypomniał, iż podmiot prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości nie jest uprawniony, niezależnie od ilości odebranych odpadów, do dokonywania samodzielnej oceny sytuacji i podejmowania decyzji o czasowym magazynowaniu odebranych odpadów w wybranej przez siebie instalacji.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Zwrot "bezpośrednio" przy ustalaniu obowiązku przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych wyłącza możliwość ich magazynowania.

Zatem magazynowanie przez przedsiębiorcę zmieszanych odpadów komunalnych z powołaniem się na względy techniczne, czy logistyczne jest niedopuszczalne i niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Przedsiębiorca po odebraniu zmieszanych odpadów komunalnych jest obowiązany przekazać je bezpośrednio do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, co w wymiarze czasowym zgodnie ze znaczeniem zwrotu "bezpośrednio" oznacza "zaraz po", "niezwłocznie" – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Szczecinie z 26 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 1439/16, nieprawomocny 

Anna Dudrewicz 14.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE