Spółka wniosła skargę na decyzję SKO utrzymującą w mocy decyzję organu pierwszej instancji wydaną w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na budowę elektrowni wodnej.

Spółka uznała, że organ odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji na pozwolenia na budowę, opierając się jedynie na danych zawartych w raporcie przedłożonym przez wnioskodawcę.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd przypomniał, iż organy uczestniczące w procesie wydawania decyzji środowiskowej powinny weryfikować informacje zawarte w raporcie, gdyż od osoby sporządzającej raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wymaga się tylko wskazania nazwiska.

Autor raportu, nie musi być biegłym w rozumieniu przepisów K.p.a.

W sprawie organ odwoławczy nie przeanalizował raportu przyjmując, że wystarczy, iż wyspecjalizowane organy współdziałające wypowiedziały się pozytywnie w sprawie.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Natomiast w postępowaniu administracyjnym zgodnie z regułami wynikającymi z art. 7 K.p.a. obowiązuje zasada prawdy obiektywnej, obligująca do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności stanu faktycznego.

Nawet gdy nikt nie kwestionuje prawidłowości sporządzenia raportu oraz danych w nim zawartych, organ zobligowany jest samodzielnie ocenić, czy raport ten uwzględnia wszystkie ewentualne zagrożenia związane z realizacją konkretnego zamierzenia – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 8 marca 2016 r., sygn. akt II SA/Op 529/15, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów