Dzisiaj upływa termin na składanie uwag do projektu "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m.st. Warszawy". W jego ramach tworzone są mapy akustyczne, a w oparciu o nie programy. Obecnie obowiązująca prezentuje rozkład hałasu drogowego, lotniczego, szynowego, a także przemysłowego zarówno dla pory dnia, jak i nocy.

W ramach prowadzony konsultacji uwagi zgłosiło warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

"Projekt > jest dokumentem fasadowym, stworzonym ze względu na wymagania unijne, nie spełniającym rzeczywistych celów jakim jest tworzenie programu ochrony mieszkańców przed hałasem i nie prowadzącym poprzez swoje działania do poprawy jakości życia mieszkańców"- podkreślono w uwagach do projektu.

Miasto Jest Nasze wskazuje, że lektura tego programu pozwala domniemywać, że Warszawa ma do dyspozycji szeroką gamę możliwości do tego, aby przeciwdziałać powstawaniu hałasu jak i skutecznie niwelować jego źródła. Niemniej, w ocenie stowarzyszenia sprawa przestawia się inaczej. "Samo wypisanie możliwości i różnorakich działań nie mocuje ich w harmonogramie podejmowanych prac, sprowadza je do >, które nigdy nie zostaną zrealizowane" - wskazano.

Skierowany do konsultacji program zakłada między innymi takie działania jak modernizacja lub przebudowę torowisk, nasadzenia pasów zieleni oraz wymianę nawierzchni drogowej na cichą. Stowarzyszenie wskazuje, że rozwiązania takie jak wymiana nawierzchni na kilku odcinkach nie są skuteczne i nie rozwiązują problemu hałasu.

Ponadto stowarzyszenie zwraca uwagę na finansowanie, którego poziom nie pozwala na unikanie oraz zapobieganie narażeniu mieszkańców na hałas i dbanie o niepogarszanie stanu warunków akustycznych.

Narażenie mieszkańców Warszawy na hałas jest znaczące. Dlatego władze miasta powinny podjąć natychmiastowe działania, które doprowadzą do zmniejszenia istniejącego poziomu i ekspozycji na hałas - informuje stowarzyszenie.