Powyższe zmiany przynosi rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowania środków transportu, którego konsultacje publiczne właśnie rozpoczęto. Rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich grup odpadów (niebezpieczne, obojętne oraz inne niż niebezpieczne i obojętne).

Obecnie transport odpadów jest prowadzony w sposób określony w zezwoleniach (organ właściwy wydając zezwolenie określa w nim, w szczególności warunki i sposób transportu odpadów), które zgodnie z art. 233 ustawy o odpadach zachowują ważność na czas na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż do czasu upływu terminu do złożenia wniosku o wpis do rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1 ustawy o odpadach, lub z dniem uzyskania wpisu do tego rejestru, w przypadku gdy wpis nastąpił w terminie wcześniejszym. Wprowadzenie przedmiotowych przepisów wynika z rezygnacji z obowiązku uzyskania zezwolenia na transport odpadów oraz braku przepisów uszczegóławiających wymagania dla transportu odpadów innych niż niebezpieczne.

Rozporządzenie w szczególności wskazuje, że transportujący odpady powinien prowadzić transport odpadów w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się transportowanych odpadów poza środki transportu. Ponadto transport odpadów powinien być prowadzony w taki sposób, aby transportowane odpady nie przemieszczały się w środku transportu. Odpady niebezpieczne mogą być transportowane jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne, ale w sposób uniemożliwiający ich kontakt. Do najistotniejszych narzędzi interwencji należy propozycja wprowadzenia oznakowania środków transportu mająca na celu usprawnienie ich identyfikacji, co ma usprawnić kontrolę obrotu odpadami w Polsce.