Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » Środki finansowe na ochronę lasu przysługują także przed poniesieniem wydatków na ten cel

Środki finansowe na ochronę lasu przysługują także przed poniesieniem wydatków na ten cel

03.04.17

Uprawnienie właściciela lasu do otrzymania środków finansowych na zagospodarowanie i ochronę lasu związanych z jego odnowieniem i przebudową drzewostanu przysługuje także przed poniesieniem wydatków na ten cel – wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

articleImage: Środki finansowe na ochronę lasu przysługują także przed poniesieniem wydatków na ten cel fot. Thinkstock

Współwłaściciele lasu zwrócili się do starosty o przyznanie im środków z budżetu Państwa na pokrycie kosztów zagospodarowania i ochrony związanej z odnowieniem i przebudową drzewostanu.

Starosta odmówił przyznania środków.

Zdaniem organu Skarb Państwa nie podejmuje działań restytucyjnych, nie wypłaca odszkodowania, a zapewnia jedynie środki na pokrycie kosztów takich działań.

Skoro wnioskodawcy nie podjęli działań, które by prowadziły do odnowienia lub przebudowy drzewostanu i nie ponieśli kosztów związanych z tego typu działaniami środki z budżetu państwa nie mogą być przyznane.

Wnioskodawcy poskarżyli się do sądu administracyjnego.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie WSA, bezpodstawne były obawy starosty o ewentualne nieprawidłowe wykorzystanie przez właściciela lasu środków finansowych przyznanych na zagospodarowanie i odnowienie lasu przed wykonaniem tych czynności.

Sąd podkreślił, że wykładnia celowościowa terminu "koszt zagospodarowania i ochrony lasu" użytego w przepisie art. 12 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2100 ze zm.) prowadzi do wniosku o uprawnieniu właściciela lasu do otrzymania środków finansowych na zagospodarowanie i ochronę lasu związanych z jego odnowieniem i przebudową także przed poniesieniem wydatków na ten cel we własnym zakresie.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 19 stycznia 2017 r.,sygn. akt II SA/Bk 765/16, nieprawomocny 

Anna Dudrewicz 03.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE