Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Sejm zdecyduje o opłatach za reklamówki

Sejm zdecyduje o opłatach za reklamówki

10.10.17

W najbliższy czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad senackimi poprawkami do nowelizacji, która wprowadza nową opłatę recyklingową za lekkie torby z tworzywa sztucznego.  

articleImage: Sejm zdecyduje o opłatach za reklamówki Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Dziś o 14.00 rozpocznie się 49. posiedzeniu Sejmu. Jednym z jego czwartkowych punktów będzie rozpatrzenie sprawozdania Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już oferowane w sklepach za darmo – trwają ostatnie prace nad rządową nowelizacją. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, będzie od nowego roku zobowiązany do pobrania opłaty recyklingowej od klienta. Za niepobranie opłaty będzie grozić kara pieniężna od 500 zł do nawet 20.000 zł. Uprawnienia kontrolne w zakresie prawidłowego stosowania przepisów o nowej opłacie powierzono Inspekcji Handlowej.

Na rozpatrzenie przez Sejm czekają cztery senackie poprawki. Mają one charakter redakcyjny i doprecyzowujący, więc nowelizacja zasadniczo już się nie zmieni.

Ostateczna wysokość opłaty recyklingowej za lekkie torby foliowe ustalona zostanie w rozporządzeniu, natomiast ustawa określa jej maksymalną wysokość na 1 zł. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że zaproponuje stawkę w wysokości 20 gr.

Ewa Saj 10.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE