Strona główna » Wiedza » Omówienia orzecznictwa » Ryczałt dla działek letniskowych zależy od średniej ilości odpadów na nich powstających

Ryczałt dla działek letniskowych zależy od średniej ilości odpadów na nich powstających

26.04.17

Ryczałtowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości letniskowych jest obliczana w stosunku do średniej ilości odpadów powstających na takich nieruchomościach – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.  

articleImage: Ryczałt dla działek letniskowych zależy od średniej ilości odpadów na nich powstających fot. Thinkstock

Rada gminy ustaliła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zdecydowała między innymi o wysokości opłaty ryczałtowej dla nieruchomości z domkami letniskowymi oraz dla nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno – wypoczynkowe.

Ten zapis uchwały zaskarżył prokurator.

Zwrócił uwagę, iż wyliczenia opłaty zostały opracowane w oparciu o ilość odpadów komunalnych wytworzonych i odebranych z całego terenu gminy.

Z tego powodu wyliczenie jest nieprawidłowe, a sam akt prawa miejscowego został uchwalony z naruszeniem delegacji ustawowej.

WSA przyznał rację prokuratorowi.

Sąd zwrócił uwagę, iż ustawodawca wprowadził roczną, ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości letniskowych wykorzystywanych sezonowo.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Opłata ta płatna jest raz w roku ryczałtem. Nie zależy od rzeczywistej ilości odpadów gromadzonych na danej nieruchomości, jest bowiem obliczana w stosunku do średniej ilości odpadów powstających na takich nieruchomościach.

Tymczasem przyjęte przez radę wyliczenia zostały opracowane w oparciu o ilość odpadów w oparciu o ilość odpadów komunalnych wytworzonych, odebranych i poddanych zagospodarowaniu z całego terenu gminy.

Rada nie wprowadziła rozróżnienia w zakresie ilości odpadów komunalnych powstających właśnie na nieruchomościach wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe lub nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Olsztynie z 9 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Ol 892/16, nieprawomocny  

Anna Dudrewicz 26.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE