Celem nowo powstałej spółki ma być ochrona przeciwpowodziowa w formie budowania wałów przeciwpowodziowych jak i ochrona przed suszą.

Pomimo powołania spółki „Wody Polskie ”, która ma stać się główną instytucją odpowiedzialną za gospodarowanie wodami w naszym kraju, pozostaną dotychczasowe instytucje, takie jak Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej czy Regionalne Zarządy. - W jakim więc celu zostanie powołana kolejna instytucja zajmująca się gospodarką wodną w naszym kraju? - pyta resort środowiska posłanka Paulina Hennig-Kloska.

W odpowiedzi na interpelację wiceminister Mariusz Gajda podkreśla, że celem nadrzędnym projektowanej zmiany nie jest „powoływanie kolejnej instytucji”, lecz stworzenie nowego systemu gospodarowania i zarządzania wodami na terenie Polski. Oznacza to przede wszystkim przekształcenie obecnie funkcjonujących struktur gospodarki wodnej (po stronie administracji rządowej) i przeniesienie kompetencji aktualnie wykonywanych przez marszałków województw oraz starostów.

Katalog zadań ustawowych Wód Polskich – państwowej osoby prawnej będzie obejmował w szczególności: 1) wykonywanie praw właścicielskich Skarbu Państwa w stosunku do śródlądowych wód płynących oraz gruntów pokrytych tymi wodami;2) planowanie i prowadzenie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej, w tym pełnienie funkcji inwestora albo inwestora zastępczego, w zakresie określonym w ustawie; 3) planowanie i realizacja zadań związanych z utrzymywaniem wód i pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną, w tym obwałowań oraz obszaru międzywala.

Wiceminister Gajda podkreśla, że nowy podmiot ma przede wszystkim na celu wzmocnienie komplementarności w zakresie zarządzania wodami na terenie Polski. Zgodnie z nową regulacją naczelnym organem i władzą wodną z punktu widzenia użytkowników wód będzie minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, zaś nowy podmiot będzie miał przede wszystkim charakter funkcjonalny – instytucji realizującej cele Rządu RP w zakresie realizacji celu nadrzędnego w zakresie środowiska tj. zrównoważonego rozwoju w zakresie dysponowania cennym zasobem, jakim jest woda.

Przejęcie przez Wody Polskie dotychczasowych zadań i kompetencji Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz marszałków województw związane z utrzymaniem wód jak również starostów (w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych) oraz pozostałego mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną, a także inwestycjami w gospodarce wodnej będzie oznaczało, że osoby zatrudnione w tych podmiotach: Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, regionalnych zarządach gospodarki wodnej oraz co do zasady wojewódzkich jednostkach organizacyjnych realizujących zadania marszałków województw staną się pracownikami nowej instytucji gospodarującej na wodach, na podstawie wykazu pracowników, przygotowywanych przez te jednostki.

Opracowanie: Ewa Saj, na podstawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 5430

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 13 października 2016 r.