Strona główna » Wiedza » Aktualności » Raport w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej wkrótce trafi do KE

Raport w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej wkrótce trafi do KE

13.09.17

Białoruski regulator ds. bezpieczeństwa jądrowego (Gosatomnadzor) kończy prace nad raportem ws. stress testów budowanej na Białorusi elektrowni atomowej, który będzie przekazany Komisji Europejskiej - powiedział rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.  

articleImage: Raport w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej wkrótce trafi do KE fot. Thinkstock

"Dokument ten sporządzony zgodnie z europejskimi wymogami zostanie opublikowany, przetłumaczony na język angielski i przekazany Komisji Europejskiej" – powiedział Mironczyk.

Przedstawiciel MSZ dodał, że strona białoruska ściśle wywiązuje się z podjętych dobrowolnie zobowiązań dotyczących przeprowadzenia wszechstronnej oceny ryzyka i zagrożeń (stress testów) budowanej na Białorusi elektrowni atomowej i blisko współpracuje w tej sprawie z Komisją Europejską i Europejską Grupą Dozorów Jądrowych (European Nuclear Safety Regulatory Group - ENSREG).

Jak powiedział Mironczyk, ostateczne terminy przekazania białoruskiego raportu i porządek "partnerskiej kontroli", którą mają przeprowadzić powołani przez KE eksperci, są w trakcie uzgadniania. Sprawa ta będzie przedmiotem rozmów przedstawicieli Białorusi z partnerami europejskimi, które mają się odbyć w przyszłym tygodniu we Wiedniu.

W dniach 18-22 września odbędzie się tam 61. Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Wcześniej w Mińsku zapowiadano, że przygotowywany przez stronę białoruską narodowy raport ze stress testów zostanie przekazany KE we wrześniu. Z informacji wynika, że termin ten zostanie dotrzymany.

Następnie przez kilka miesięcy w ramach procedury "partnerskiej kontroli" eksperci europejscy będą badać dokument pod kątem zgodności ze standardami europejskimi oraz rekomendacjami KE i ENSREG w dziedzinie bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów. Pierwszy blok ma być wprowadzony do eksploatacji do końca 2019 roku.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała Litwa. Wilno zarzuca Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni, która powstaje w odległości zaledwie 40 km od litewskiej stolicy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)  

13.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE