Strona główna » Wiedza » Aktualności » Radom: rusza nabór wniosków na udzielenie dotacji na wymianę starych pieców

Radom: rusza nabór wniosków na udzielenie dotacji na wymianę starych pieców

21.04.17

Pół miliona złotych przeznaczy w tym roku Radom na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić stare piece węglowe na ekologiczne źródła ciepła. W piątek rozpocznie się nabór wniosków.

articleImage: Radom: rusza nabór wniosków na udzielenie dotacji na wymianę starych pieców fot. Thinkstock

W ocenie magistratu 500 tys. zł wystarczy na likwidację około 150-200 palenisk węglowych.

Na każde zlikwidowane palenisko będzie przysługiwała dotacja w wysokości 200 zł. Kolejne 200 złotych wnioskodawca otrzyma za każdy kilowat zainstalowanej mocy cieplnej nowego, ekologicznego źródła. Średnie dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego ma wynieść około 5 tys. zł.

„To inwestycja w jakość powietrza, czyli w komfort życia w naszym mieście. Jestem przekonany, że każda złotówka wydana na ten cel, z czasem się zwróci” - ocenił prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W tym roku pieniądze na dotacje pochodzą wyłącznie z budżetu miasta. W poprzednich latach Radom korzystał także z dofinansowania z obecnie wygaszanego rządowego programu Kawka.

W 2014 i 2015 r. w Radomiu zostało zlikwidowanych prawie 600 pieców węglowych, które zostały zastąpione innymi systemami grzewczymi. Miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ponad 2,5 mln zł, w formie dotacji oraz niskooprocentowanej pożyczki.

Z danych magistratu wynika, że w efekcie zredukowano emisję pyłów o 24 tony rocznie i szkodliwych gazów o ponad 1800 ton rocznie. (PAP)

21.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE