Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Prezydent podpisał ustawę ws. ratyfikacji poprawki dauhańskiej

Prezydent podpisał ustawę ws. ratyfikacji poprawki dauhańskiej

03.04.18

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa pozwala mu ratyfikować poprawkę dauhańską, która wyznacza zobowiązanie dotyczące redukcji emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r. 

articleImage: Prezydent podpisał ustawę ws. ratyfikacji poprawki dauhańskiej Strona internetowa Prawa i Sprawiedliwości

Celem ustawy jest wyrażenie zgody na ratyfikację przez prezydenta poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonego w Kioto dnia 11 grudnia 1997 r., sporządzonej w Ad-Dausze dnia 8 grudnia 2012 r.

Poprawka dauhańska ustanawia drugi okres rozliczeniowy, trwający od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. oraz wyznacza prawnie wiążące zobowiązania dotyczące redukcji emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r., zgodnie z unijnym pakietem klimatyczno-energetycznym.

Z uzasadnienia do ustawy dowiadujemy się, że celem związania poprawką jest kontynuacja uczestnictwa w systemie Protokołu z Kioto oraz umożliwienie Unii Europejskiej przystąpienia do Poprawki dauhańskiej, a także rozwój globalnego procesu współpracy wielostronnej na rzecz ochrony klimatu.

Rada Ministrów wskazuje ponadto, że ratyfikacja może mieć wymierne skutki finansowe. "Rzeczpospolita Polska będzie miała w swojej dyspozycji nadwyżkę jednostek przyznanej emisji z pierwszego okresu rozliczeniowego, jednostki przyznane na drugi okres rozliczeniowy, zgodnie z porozumieniem o wspólnym wypełnieniu zobowiązań, a po jego zakończeniu - również część jednostek z nadwyżki unijnej" - podkreślono w uzasadnieniu.

Z dokumentami ratyfikacyjnymi planowane jest złożenie dodatkowej deklaracji, zgodnie z którą wykonanie poprawki dauhańskiej zostanie uzależnione od jej zaakceptowania przez Unię Europejską oraz wszystkie państwa członkowskie.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.  

Dorian Lesner 03.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE