Jeśli wnioskodawca nie wyciął drzew w terminie i zgłosił fakt nie usunięcia drzew po terminie, w którym miała nastąpić wycinka drzew a zapłacił po uprawomocnieniu się decyzji na konto starostwa a następnie starosta przelał na fundusz gminny, zgodnie z art. 402 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., jakie dokumenty musi złożyć do starosty, aby ten zwrócił mu pieniądze?

Czy wnioskodawca musi zgłosić też w gminie, że nie wyciął drzew i chce zwrot pieniędzy za drzewa?

Czy starosta powinien poinformować gminę o nie wycięciu drzew i zwrocie pieniędzy? Na jakiej podstawie miałby nastąpić zwrot pieniędzy?

Odpowiedź:

Przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) - dalej u.o.p., nie przewidują trybu i sposobu zwrotu opłaty za usunięcie drzew lub krzewów wniesionej w ciągu 2 tygodni po uprawomocnieniu się decyzji zezwalającej na wycinkę drzew (albo wniesionej w innym terminie wskazanym w decyzji). Nie mniej, jeśli drzewa nie zostały usunięte, to inwestor ma prawo domagania się zwrotu wniesionej opłaty. Wymaga to uprzedniego wygaszenia decyzji (która stała się bezprzedmiotowa) w trybie art. 162 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a. Po wygaszeniu decyzji organ wydający zezwolenie powinien wydać decyzję o zwrocie opłaty. Zainteresowany zwrotem powinien złożyć wniosek, dołączając do niego np. fotografie wykonane aparatem z datownikiem, na których będą widoczne drzewa, których dotyczyło zezwolenie. Organ może jednak uznać, że jest to dowód niewystarczający i może zarządzić oględziny terenu.@page_break@

Uzasadnienie:

Starosta, musi po wygaszeniu decyzji poinformować o jej wygaszeniu gminę i wezwać ją do przekazania mu na konto urzędu przekazanej jej opłaty. Po jej otrzymaniu starosta może przekazać ją wnioskodawcy. Gmina nie może sama zwrócić opłaty, gdyż wójt nie był organem wydającym zezwolenie, a zatem nie może decyzji wygasić i zwrócić opłaty.

Zainteresowany zwrotem wniesionej opłaty powinien wystąpić z wnioskiem do starosty o wygaszenie zezwolenia. W tym wniosku może on również zażądać zwrotu opłaty. Starosta powinien wszcząć postępowanie, sprawdzić, czy faktycznie drzewa nie zostały usunięte, a następnie wydać decyzję wygaszającą. Może w niej zamieścić postanowienie o zwrocie opłaty, przywołując przepisy związane z naliczeniem opłaty, tj. art. 84 u.o.p., rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz. U. z 2004 r. Nr 228, poz. 2306 z późn. zm.) oraz obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 13 października 2011 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2012 (M.P. Nr 95, poz. 963), które wobec wygaszenia decyzji nie mają zastosowania. Może również wydać osobną decyzję ustalającą zwrot wniesionej opłaty.

Uwagi:

Opłata za usunięcie drzew nie jest opłatą skarbową, zatem nie można zastosować przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.) - dalej u.o.s. Nie ma ona charakteru podatku, więc ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) - dalej o.p., nie ma zastosowania, nie jest również opłatą lub podatkiem lokalnym, o których mowa w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o opłatach i podatkach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613). Jest ona opłatą "urzędową", stanowiącą dochód własny gmin, zgodnie z ustawą z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526) - dalej u.d.j.s.t. Ani przepisy u.d.j.s.t., ani przepisy p.o.ś. nie ustalają trybu zwrotu opłaty.