Pozwolenia wodnoprawne - procedura uzyskania

Pozwolenie wodnoprawne to rodzaj zezwolenia udzielanego przez administrację wodną w drodze decyzji administracyjnej. Zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, pozwolenia wodnoprawnego wymagają przede wszystkim szczególne korzystanie z wód i wykonanie urządzeń wodnych, a także inne wskazane w tym przepisie działania mogące mieć wpływ na stan wód.

articleImage: Pozwolenia wodnoprawne - procedura uzyskania fot. Thinkstock


Osoba zainteresowana takim pozwoleniem, w Prawie wodnym zwana zakładem, powinna złożyć wniosek o jego udzielenie do właściwego organu administracji publicznej. Pozwoleń wodnoprawnych udzielają właściwi ze względu ma miejsce korzystania z wnioskowanego pozwolenia, starostowie, prezydenci miast działających na prawach powiatu, marszałkowie województw, a od dnia 15 listopada 2008 r. także dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 131 Prawa wodnego, powinien zawierać przede wszystkim operat wodnoprawny i opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym. Treść operatu wodnoprawnego określa art. 132 Prawa wodnego, wskazując, że składa się on z dwóch części: opisowej i graficznej. Część opisowa operatu powinna zawierać oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby oraz wyszczególnienie, m.in. celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód, stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, a także wyszczególnienie obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich oraz szereg wskazanych w tym przepisie wymogów technicznych. Do wniosku, zgodnie z dalszymi postanowieniami art. 132 Prawa wodnego, powinny być dołączone również, w zależności od rodzaju wnioskowanego pozwolenia: decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, instrukcja gospodarowania wodą, dokumentacja hydrogeologiczna, zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie ścieków przemysłowych do tych urządzeń.

Wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego rozpatrywany jest w trybie procedury administracyjnej przewidzianej ustawą z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego oraz przepisami proceduralnymi zawartymi w Prawie wodnym, a zwłaszcza w art. 127.

Przejdź do strony artykułu: « »
Danuta Pikor 23.02.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 11 razy

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 • Tomasz Wasik IP: 79.185.* 13-01-2015
  Jle kosztuje operat na wykopanie stawu o opszaże 45 arów

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • powodzianin IP: 178.235.* 31-10-2014
  ależ kłótnie... ja jeszcze dla zainteresowanych: http://www.eporady24.pl/pozwolenie_na_budowe_na_obszarach_powodziowych,artykuly,8,112,911.html dobre omówienie procedur na możliwość uzyskania pozwolenia na budowę na obszarach zagrożonych powodzią. radzę wziąć sobie do serca, a w razie wątpliwości - nie budować... i to nie jest głupia rada.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ssssssss IP: 217.153.* 02-10-2014
 • Natalia IP: 83.3.* 01-10-2014
  Co za bzdury!!! ADMINISTRACJA WODNA? OSOBA ZWANA ZAKŁADEM? Prawnik tego nie pisał, nie ma sensu czytać dalej...

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • ElZbieta Żbikowska IP: 79.190.* 21-05-2013
  Proszę nie zamieszczać nieaktualnych informacji, należy odnieść się do Obwieszczenia Marszałka Sejmu
  Rzeczpospolitej Polski z dnia 10 stycznia 2012 roku.


  Pozdrawiam Inżynierów!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Prawo Inżyniera IP: 89.73.* 27-02-2013
  Zainteresowała Cię ta informacja? Dołącz do społeczności świadomych inżynierów na Facebooku: http://www.facebook.com/PrawoInzyniera. Bierz udział w dyskusjach, konkursach i innych wydarzeniach. Polecamy!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • do wioli IP: 217.153.* 20-02-2012
  niby tak, ale artykuł z początku 2009 r. więc to już raczej archwium niż bieżący news.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • wiola IP: 83.3.* 20-02-2012
  Treść mocno nieaktualna. SKO nie jest i nie był organem odwoławczym ws pozwoleń wodnoprawnych i innych postępowań wynikających z ustawy Pw.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Aktualności - Środowisko

Tego samego autora

PIT 2014