Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Pozwolenia wodnoprawne będą wydawane szybciej

Pozwolenia wodnoprawne będą wydawane szybciej

18.04.18

Wody Polskie nie będą musiały publikować w prasie lokalnej informacji o wszczęciu  postępowań w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego.

articleImage: Pozwolenia wodnoprawne będą wydawane szybciej fot. Thinkstock

Rząd kończy prace nad nowelizacją Prawa Wodnego i kilku innych ustaw, m.in. prawie ochrony środowiska. Projekt ułatwi prowadzenie postępowań administracyjnych. Jak? Na przykład likwidując obowiązek ogłaszania w prasie lokalnej informacji o wszczęciu postępowań w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego. W efekcie Wody Polskie, które prowadzą  tysiące takich postępowań, będą miały mniej obowiązków i szybciej wydadzą pozwolenie.

Projekt przewiduje też, że wydłużenie możliwości wydania pozwolenia wodnoprawnego na 30 lat w przypadku poniesienia znacznych nakładów związanych z projektowaniem, wykonywaniem oraz utrzymywaniem urządzenia wodnego. Obecnie nie ma takiej możliwości, a pozwolenia są wydawane maksymalnie na 20 lat. Nowe przepisy będą też zobowiązywały Wody Polskie do przeniesienia pozwoleń wodnoprawnych na następców prawnych, którzy przejmą wszystkie warunki określone w pozwoleniu. 

Nowe Prawo wodne >>

Ponadto obecnie jest problem z naliczaniem opłaty za pobór wód do celów elektrowni wodnych. Nie ma bowiem podstawy prawnej zobowiązującej do przekazywania Wodom Polskim informacji o ilości wyprodukowanej tak energii.  Po uchwaleniu nowelizacji bliko 800 elektrowni będzie zobowiązanych do przekazywania deklaracji co kwartał.

Ważna zmiana dotyczy kontynuacji umów, które różne podmioty mają zawarte z Wodami Polskimi. W obecnym stanie prawnym, aby przedłużyć umowę, musiałyby wziąć udział w przetargu. Po zmianie nie będzie to konieczne. W uzasadnieniu czytamy, że zmian nie wpłynie na transparentność procedury, a za to Wody Polskie będą postrzegane  jako rzetelny kontrahent.
Czytaj: skargę na przetarg przeprowadzony przez Wody Polskie minister rozpatrzy w ciągu dwóch tygodni >>

Ponadto projekt wprowadza minimalny próg, od którego będzie pobierało się opłatę za usługi wodne, wyniesie on 20 zł.

Z kolei dzięki zmianie w prawie ochrony środowiska w pozwoleniu zintegrowanym będą też określane  warunki wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi.

Warto też pamiętać, że 26 kwietnia wejdzie w życie inna nowela prawa wodnego*. Zgodnie z nią do postępowań wszczętych, a niezakończonych do 1 stycznia 2018 r. stosować stare uregulowania. Chodzi m.in. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ponowną ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Obecne przepisy przewidują, że do spraw wszczętych przed datą ich wejścia w życie, tj. 1 stycznia 2018 r., stosuje się nowe regulacje, co powoduje liczne wątpliwości interpretacyjne.

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.
 

Jolanta Ojczyk 18.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE