Strona główna » Wiedza » Technologie » PGE Ventures chce wesprzeć startupy, które pomogą utylizować odpady

PGE Ventures chce wesprzeć startupy, które pomogą utylizować odpady

31.10.17

Fundusz PGE Ventures chce wesprzeć startupy, które mogą się pochwalić ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania - poinformowała Polska Grupa Energetyczna.  

articleImage: PGE Ventures chce wesprzeć startupy, które pomogą utylizować odpady fot. Thinkstock

"Fundusz PGE Ventures liczy, że będzie miał szansę wesprzeć startupy działające w obszarze zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania i w krótkim terminie wdrażać tego typu rozwiązana w Grupie PGE. Nowoczesne metody zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania, w tym gipsu, są na chwilę obecną jednym z głównych biznesowych obszarów zainteresowania naszego funduszu. PGE Ventures będzie konsekwentnie szukał rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw tym wyzwaniom – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Ventures Piotr Czak.

PGE Ventures we wrześniu wystartowało z programem scoutingowym, który ma wyłowić z rynku najbardziej perspektywiczne startupy. "Fundusz szczególnie zachęca do aplikowania startupy technologiczne, które mogą pochwalić się ciekawymi pomysłami na zagospodarowanie popiołów i innych ubocznych produktów spalania (UPS), przede wszystkim gipsu syntetycznego. Prowadzony przez PGE Ventures program scoutingowy dla startupów daje młodym przedsiębiorcom szansę na rozwój prowadzonych przez nich projektów. Spółki znajdujące się w fazie wzrostu i wpisujące się w szeroki łańcuch wartości Grupy PGE mogą zgłaszać się do programu i liczyć na pozyskanie wsparcia finansowego funduszu. Cele uruchomionego we wrześniu programu scoutingowego PGE Ventures są realizowane zgodnie z założonym harmonogramem i kamieniami milowymi" - napisano w komunikacie PGE.

Jak przekonuje spółka choć jakość zgłoszonych dotychczas projektów stoi na bardzo wysokim poziomie i "satysfakcjonująca" jest także ich łączna liczba, to jednak projektów dotyczących utylizacji odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych jest najmniej.

Tymczasem - jak wskazuje prezes PGE Henryk Baranowski - to właśnie projekty tego typu są ważne zarówno dla samego funduszu PGE Ventures – z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej Grupy PGE.

Spółka wskazuje, że utylizacja odpadów zyskuje coraz większe znaczenie na świecie. Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie prognozowany jest wzrost wskaźnika utylizacji UPS wynikający z dynamicznego rozwoju nowych technologii, głównie związanych z zagospodarowaniem popiołu lotnego i gipsu syntetycznego. Komisja Europejska proponuje kompleksową zmianę liniowego modelu gospodarki na gospodarkę o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), co przyspieszy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów powstających w procesie produkcji energii.

Jak czytamy w komunikacie PGE konsekwentnie doskonali i poszerza skalę wykorzystania ubocznych produktów spalania, prowadzi badania i poszukuje ich nowych zastosowań z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

"Obecnie całość odpadów powstających w instalacjach Grupy zagospodarowywana jest w procesach odzysku. Popioły i żużle ze spalania węgla kamiennego, ze względu na swoje właściwości, znajdują szerokie zastosowanie gospodarcze, m. in. w przemyśle cementowym, budowlanym i drogowym. Zmienne właściwości popiołów pochodzących ze spalania węgla brunatnego powodują, że ich gospodarcze wykorzystanie jest mniej znaczące i podlegają one głównie składowaniu lub są wykorzystywane do wypełniania przekształconych terenów. Gips syntetyczny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym i cementowym, a jego zagospodarowanie oparte jest na wieloletniej współpracy i długoterminowych umowach ze stałymi odbiorcami. Działania te wpisują się w politykę Unii Europejskiej ukierunkowaną na ponowne użycie odpadów, ochronę zasobów naturalnych oraz minimalizację niekorzystnego oddziaływania na środowisko" - napisano.

PGE Ventures, to działający - od czerwca br. - w strukturach grupy PGE fundusz, który ma do dyspozycji środki własne na poziomie 20-22 mln zł. Fundusz ma też również możliwości pozyskiwania środków od prywatnych inwestorów, będzie się też starać o finansowanie zewnętrzne w ramach PFR Ventures, który w sumie dysponuje budżetem o wartości ponad 1,6 mld zł. (PAP)

autor: Małgorzata Dragan  

31.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE