Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Jakie środki powinno się brać pod uwagę podczas naliczania opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

Czy powinno się brać pod uwagę również środki do czyszczenia posadzek czy sanitariatów, w których skład wchodzą substancje takie jak: kwas (orto)fosforowy, metakrzemian disodu, alkohol izopropylowy, wodorotlenek sodu, sól trietyloaminy i kwasu monoalkilo-amidodikarboksylowego?

Jeśli takie środki powinno się brać pod uwagę podczas naliczania opłat, to do jakich grup powinno się zakwalifikować te substancje?


Odpowiedź:

Zastosowanie mają art. 284 ust. 1 i art. 273 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. W przepisach tych ustawa nie wyjaśnia, co należy rozumieć przez korzystanie ze środowiska.


Według mnie nie należy jednak utożsamiać z korzystaniem ze środowiska wszelkich działań prowadzonych przez podmioty korzystające ze środowiska, ale ograniczyć je do korzystania związanego z realizacją celów, do których podmiot został powołany, szczególnie z wykorzystaniem instalacji i urządzeń oraz ich obsługą.
 

W przeciwnym razie musielibyśmy uwzględnić wszystkie emisje, w tym związane z procesami bytowymi załogi, ale także pacjentów w szpitalu, dzieci w szkole itp. (korzystanie np. z kuchni gazowych, środków czystości itp.). Moim zdaniem takie podejście jest zbyt daleko idące.
 

Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska powinny być związane są z gospodarczym korzystaniem ze środowiska.
 

Jeżeli jednak uznamy, że opisane w pytaniu procesy podlegają opłatom, to musi jeszcze zaistnieć emisja do środowiska, czyli uwalniane substancje muszą się przedostać do powietrza na zewnątrz pomieszczeń. Musi być jakaś wentylacja oraz odpowiednia ilość substancji, a stosowane substancje muszą zawierać związki lotne.
 

Według mnie nie ma potrzeby naliczać opłat za ewentualne emisje z opisanych w pytaniu czynności.
 

Podstawowe zasady dotyczące ponoszonych kosztów zanieczyszczenia środowiska wskazuje art. 7 p.o.ś. W opisanym w pytaniu przypadku trudno mówić o zanieczyszczeniu środowiska.
 

Mając na uwadze nieprecyzyjne przepisy i nieracjonalne podejście do zagadnienia, zdania mogą być w danym temacie odmienne.
 

Ze wskazanych w pytaniu substancji w praktyce ulatniać się może tylko alkohol izopropylowy (alkohol alifatyczny).

  Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.