Czy właściciel musi wystąpić o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, gdy część wód z terenów utwardzonych (parkingi) odprowadzana jest do studni chłonnych?


Odpowiedź:

Jeżeli wyżej wskazany parking jest zlokalizowany np. w mieście, a wody opadowe z jego utwardzonych powierzchni są zbierane za pomocą zorganizowanego systemu, to sytuację taką można postrzegać w kategorii szczególnego korzystania z wód w rozumieniu art. 37 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. W takim przypadku będzie wymagane pozwolenie wodnoprawne związane z wprowadzaniem ścieków odpadowych do ziemi wydawane w trybie art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod.


Uzasadnienie:

Wody opadowe, będące w kategorii ścieków, zostały zdefiniowane w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c pr. wod. Przy dokonywaniu takiego przyporządkowania powinien zostać spełniony wymóg dotyczący zebrania tych wód w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, jak też miejsce pochodzenia tych wód, którymi powinny być określone rodzaje powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni (np. z parkingów).

W takich właśnie przypadkach wprowadzanie ww. wód opadowych wiąże się z posiadaniem pozwolenia wodnoprawnego, jak też spełnieniem standardów jakościowych dla dwóch najbardziej charakterystycznych wskaźników, takich jak zawiesiny ogólne oraz węglowodory ropopochodne. Regulacją zawierającą te wymagania jest § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) - dalej r.w.ś.w.z.


Niezależnie od powyższego, wykonanie studni chłonnej (urządzenia wodnego w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 19 pr. wod.) wymagać będzie posiadania pozwolenia wodnoprawnego na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod. Studnia chłonna jest urządzeniem wodnym, gdyż w analizowanej sprawie będzie służyć do wprowadzania ścieków opadowych do ziemi.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.