Strona główna » Wiedza » Aktualności » Od 1 stycznia 2017 r. wysokie kary za nieprzestrzeganie decyzji środowiskowych

Od 1 stycznia 2017 r. wysokie kary za nieprzestrzeganie decyzji środowiskowych

22.12.16

Od 1 stycznia 2017 roku inwestorzy, którzy nie będą przestrzegać wymogów ustalonych w decyzjach środowiskowych, zapłacą wysokie kary pieniężne, od 500 zł do nawet miliona złotych. Kara będzie wymierzana w drodze decyzji, wydawanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

articleImage: Od 1 stycznia 2017 r. wysokie kary za nieprzestrzeganie decyzji środowiskowych fot. Thinkstock

Z dniem 1 stycznia wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którymi inwestorom będą groziły wysokie kary pieniężne za nieprzestrzeganie warunków określonych w treści decyzji środowiskowych.

Przedsięwzięcia realizowane z naruszeniem warunków, wymogów oraz obowiązków określonych w treść decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, będą podlega karze pieniężnej w wysokości od 500 zł do 1 000 000 zł. Ponadto karze podlegać będzie nierealizowanie działań służących zapobieganiu, ograniczaniu i kompensacji znaczącego negatywnego oddziaływania na obszar Natura 2000 oraz naruszenie obowiązku przedstawienia analizy porealizacyjnej,

Kara będzie wymierzana w drodze decyzji, wydawanej przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, który przy ustalaniu jej wymiaru powinien brać pod uwagę liczbę i wagę stwierdzonych naruszeń. Obwiązywać będzie siedmiodniowy termin na jej wniesienie. Odwołania rozpatrywać będzie Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

(Rzeczpospolita/dl)

22.12.16
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Starostwo Powiatowe w Oleśnie 22-12-2016
  Chyba od 1 stycznia 2017 roku?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Dorian Lesner 22-12-2016
   Szanowni Państwo,

   bardzo dziękujemy. Wkradł się nam błąd, który już poprawiliśmy.

   Pozdrawiam
   Dorian Lesner

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE