Plany inwestycyjne będą zawierały planowane inwestycje, oszacowanie kosztów tych inwestycji oraz wskazanie źródeł finansowania. Warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie ujęcie ich w planach inwestycyjnych. Projekt planu podlega uzgodnieniu z ministrem do spraw środowiska. Sam plan będzie stanowił załącznik do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

Oprócz planów inwestycyjnych ustawa wprowadza rozwiązania w zakresie ponadregionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Ustawa dokonuje zmian w zakresie funkcjonowania instalacji zastępczych. Usunięto przepisy, zgodnie z którymi wojewódzkie plany gospodarki odpadami zawierają wskazanie regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych regionach gospodarki odpadami komunalnymi oraz instalacji przewidzianych do zastępczej obsługi tych regionów do czasu uruchomienia regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Ustawa przedłuża ważność wydanych na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. zezwoleń na zbieranie, odzysk lub na unieszkodliwianie odpadów.

Dopuszczono możliwość zarządzania gminnym składowiskiem odpadów przez jednostkę sektora finansów publicznych, w przypadku gdy wydana została zgoda na zamknięcie tego składowiska lub decyzja o jego zamknięciu w oparciu o przepisy art. 54 ust. 1 lub 54c ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach oraz 145 lub 148 ust. 3 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.

Ustawa zasadniczo wejdzie w życie 6 lutego 2015 r. Przepisom dot. zezwoleń na zbieranie, odzysk lub na unieszkodliwianie odpadów nadano moc obowiązywania od 23 stycznia 2015 r.