Nowe rozporządzenie określi warunki kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów jako energii z odnawialnego źródła energii i zastąpi obowiązujący obecnie akt z 2 czerwca 2010 r. Projektowane rozporządzenie w zakresie dotyczącym kwalifikacji jako OZE części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów stanowi w podstawowym zakresie kontynuację przepisów dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Ze względu na szerszy zakres upoważnienia zawarty w art. 159 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, rozporządzenie będzie regulować kwestie większej liczby odpadów zawierających w swoim składzie frakcje biodegradowalne (np. osady ściekowe, paliwa alternatywne), a także termiczne przekształcanie odpadów we współspalarniach odpadów (obecne rozporządzenie określa zasady kwalifikowania jako energii z OZE, części energii odzyskanej z termicznego przekształcania tylko zmieszanych odpadów komunalnych).

Z uwagi na różnorodność odpadów zawierających w swoim składzie frakcje biodegradowalne, w zależności od ich właściwości przyjęto dwa sposoby rozliczania udziału energii z OZE w termicznie przekształcanych odpadach (udziału OZE): w oparciu o bezpośredni pomiar udziału OZE w badanych odpadach lub w odniesieniu do niektórych rodzajów odpadów z uwzględnieniem wartości ryczałtowej udziału energii chemicznej frakcji biodegradowalnych w tych odpadach. Metodyki badania odpadów oparto o stosowane w tym zakresie w krajach UE metodyki zawarte w zharmonizowanych normach dla stałych paliw wtórnych.

Konsultacje projektu rozporządzenia zakończą się w połowie sierpnia.

Warto przypomnieć, że przepisy prawa wspólnotowego i krajowego jednoznacznie wskazują na obowiązek ograniczania ilości odpadów unieszkodliwianych poprzez składowanie. Jednym ze sposobów uniknięcia składowania tych odpadów jest poddanie ich procesom termicznego przekształcania odpadów. Uznanie części energii z termicznego przekształcania odpadów komunalnych za energię ze źródeł odnawialnych stanowi jedną z istotnych przesłanek ekonomicznych, wspierających rozwój instalacji spalania odpadów w Polsce. Bez budowy spalarni odpadów, osiągnięcie przez Polskę wymaganych poziomów redukcji składowania odpadów ulegających biodegradacji, będzie utrudnione.