Posłowie wnieśli do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Wnioskodawcy zaproponowali zmiany, które mają doprecyzować procedurę uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Uznanie takie ma następować w drodze decyzji administracyjnej. Organem, który ma ją wydawać, po zaopiniowaniu przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, będzie marszałek województwa.

Projektodawcy wskazują, że obowiązujące przepisy zakładają tak zwaną milczącą zgodę organu. "Prowadzić może to do sytuacji, gdy za produkt uboczny uznane zostają odpady niebezpieczne, których przetwarzanie powinno być prowadzone z zachowaniem szczególnej ostrożności i z zachowaniem przepisów gospodarki odpadami przez podmioty uprawnione i w przystosowanych do tego instalacjach" - podkreślono.

Jak podkreślają wnioskodawcy w uzasadnieniu, konsekwencją uznania odpadów niebezpiecznych za produkt uboczny jest możliwość ich dalszego przetwarzania bez zastosowania wymogów ochrony środowiska. Taka sytuacja może prowadzić do zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli. Posłowie wskazują, że "powyższa poprawka pozwoli wyeliminować takie ryzyko".

Nowelizacja zakłada również, że decyzja o uznaniu przedmiotu lub substancji za produkt uboczny będzie wydawana na czas oznaczony. Jednakże na okres nie dłuższy niż 10 lat. Organem odwoławczym będzie minister właściwy do spraw środowiska.  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów