Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » MŚ: przepisy ws. wycinki drzew ujawniły słabość samorządów

MŚ: przepisy ws. wycinki drzew ujawniły słabość samorządów

07.04.17

Obowiązujące od 1 stycznia przepisy dot. wycinki drzew ujawniły słabość planowania przestrzennego i słabe kontrole przestrzegania prawa przez gminy - podkreślił wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski

articleImage: MŚ: przepisy ws. wycinki drzew ujawniły słabość samorządów fot. Thinkstock

Wiceminister i Główny Konserwator Przyrody ocenił podczas debaty nad poselskimi projektami nowelizacji ustawy dot. wycinki drzew na prywatnych gruntach, że obowiązujące od nowego roku przepisy "ujawniły słabość planowania przestrzennego, brak inwentaryzacji zieleni na poziomie gmin". Dodał, że wykazała ona ponadto "słabą kontrolę służb samorządowych nad przestrzeganiem prawa, a także wieloletnie zaniedbania w tym zakresie".

Szweda-Lewandowski podkreślił, że sprawy dotyczące terenów zielonych w samorządach należą do zadań własnych gmin. Ocenił, że stare przepisy, obowiązujące do początku 2017 r. powodowały, że samorządy skupiały się "na ścisłej reglamentacji działań właścicieli nieruchomości, które są pokryte zielenią".

"W świetle dokonanego nowelą zwolnienia osób fizycznych z poddawania się procedurom administracyjnym to nałożenie nowych obowiązków (zgłaszania wycinki - PAP) i dotkliwych kar jest pewnym krokiem wstecz" - powiedział Główny konserwator Przyrody.

"Ministerstwo krytycznie odnosi się do proponowanego ograniczenia w dysponowaniu zielenią na swoim terenie" - zaznaczył.

Jego zdaniem, w toku dalszych prac nad nowelizacją dotychczasowych przepisów powinno się zastanowić nad wprowadzeniem m.in. zachęt finansowych dla właścicieli działek, którzy utrzymywaliby na swoim terenie drzewa i krzewy. Według niego można rozważyć np. wprowadzenie możliwości zawierania umów między samorządami a prywatnymi właścicielami gruntów, gdzie gminy finansowałyby utrzymywanie takich terenów zielonych.

Odnosząc się do projektów PO i Nowoczesnej wiceminister mówił m.in., że oba uderzają w prywatną własność, przez ograniczenia prawa do dysponowania własnym gruntem. (PAP)

07.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE