Strona główna » Wiedza » Aktualności » Mikrofony i elektronika pomogą wykryć awarie wodociągowe

Mikrofony i elektronika pomogą wykryć awarie wodociągowe

26.07.17

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ma nowe urządzenie do wykrywania podziemnych uszkodzeń sieci wodociągowej. Zdaniem rzecznika spółki Miłosza Wiki teraz awarie mogą być usuwane szybciej.

articleImage: Mikrofony i elektronika pomogą wykryć awarie wodociągowe fot. Thinkstock

Wika zwraca uwagę, że miejsce awarii sieci można poznać po wypływającej na powierzchnię wodzie. Często jednak wypływ jest w znacznej odległości od miejsca, w którym powstało uszkodzenie wodociągu.

"Bywa również, że woda zamiast wypływać na powierzchnię przedostaje się w głąb gruntu lub do kanałów ściekowych. Pojawia się wtedy problem ze wskazaniem miejsca, w którym należy odkopać uszkodzony fragment sieci. Zdarza się też, że pod ziemią blisko siebie przebiega kilka magistrali wodociągowych. Wtedy trudno wskazać, która z nich jest uszkodzona. W takim przypadku szybko i skutecznie w wykryciu miejsca podziemnej awarii pomaga pracownikom wodociągów urządzenie zwane korelatorem" - mówi rzecznik.

Jak tłumaczy, woda wyciekająca pod ciśnieniem z pękniętej rury wytwarza charakterystyczny szum. Rozchodzi się on w obu kierunkach uszkodzonego wodociągu. Umieszcza się na nim w określonej odległości czułe mikrofony. Szum wody jest rejestrowany, wzmacniany elektronicznie i przesyłany drogą radiową do korelatora. Urządzenie porównuje sygnały uzyskane z obu mikrofonów i wskazuje przybliżone miejsce uszkodzenia. Wówczas można przystąpić do odkopania rury i usunięcia awarii.

Według Wiki, dotychczas używane korelatory były mało precyzyjne. W niektórych przypadkach z powodu złych wskazań urządzenia trzeba było odkopywać rurę w kilku miejscach. Nowy korelator na wyposażeniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) podczas analizy danych z mikrofonów uruchamia aż 55 różnych kombinacji filtrów. Uwzględniają one nie tylko rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest wodociąg (żeliwo, stal, sztuczne tworzywo), ale również pochodzące z otocznia zakłócenia np. odgłosy ulicznego ruchu.

Rzecznik przypomina, że w Łodzi jest około 2000 km sieci wodociągowej. Każdego roku pracownicy ZWiK usuwają blisko 1000 awarii. (PAP)

26.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE