Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Przedsiębiorca pan X prowadzący działalność gospodarczą wystąpił do starosty o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku z instalacją - stacja diagnostyczna pojazdów. We wniosku wskazał, że instalacja stanowi własność małżeńską osób fizycznych, tj. pana X i jego małżonki, przedkładając księgi wieczyste.

Czy jest to zgodne z prawem, czy może instalacja powinna stanowić własność pana X prowadzącego działalność gospodarczą?


Odpowiedź:

Prawo władania instalacją przy wnioskowaniu o pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest zasadą. Jednocześnie na mocy art. 183a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) – dalej p.o.ś. w rozumieniu przepisów niniejszego działu prowadzącym instalację jest także podmiot uprawniony na podstawie określonego tytułu prawnego do władania oznaczoną częścią instalacji.


W analizowanym przypadku panu X przysługuje 50% udziałów do nieruchomości zabudowanej (m.in. instalacją, jaką jest stacja diagnostyczna pojazdów) na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej. Stąd pan X powinien zawrzeć odpowiednią umowę z małżonką, z której będzie wynikać nie tylko prawo dysponowania całą instalacją, ale także, np. prawo do wprowadzania do niej zmian. Zważywszy że będzie to umowa cywilnoprawna, strony mogą jej treść ukształtować w sposób dowolny.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 184 ust. 1 p.o.ś., pozwolenie wydaje się, z zastrzeżeniem art. 189 i 191a p.o.ś., na wniosek prowadzącego instalację. Zgodnie z art. 184 ust. 1 pkt 3 p.o.ś., we wniosku należy podać informacje o tytule prawnym do instalacji. Jeśli więc wnioskodawca na potwierdzenie przedstawia wypis z księgi wieczystej zawierający informacje, że wnioskodawcy przysługuje tytuł prawny do nieruchomości zabudowanej instalacją, to w ten sposób wykazuje konieczny tytuł prawny.


Natomiast w świetle art. 183a p.o.ś. rozstrzygnięcie, czy już w momencie składania wniosku powinien dołączyć do niego umowę zawartą z drugim małżonkiem, który nie prowadzi instalacji (z której będzie wynikała zgoda na samodzielne wykorzystywanie instalacji do prowadzenia działalności gospodarczej), nie jest takie oczywiste.


Ta kwestia, w mojej opinii, powinna być wyjaśniana po wszczęciu postępowania w sprawie wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów w trybie art. 50 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267). Wtedy organ wezwie wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień w sprawie prawa do dysponowania całą instalacją i wtedy wnioskodawca dołączy umowę zawartą z małżonką.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.