Realizacja tych małych projektów ma potrwać od października br. do września 2016 r. Ich pomysłodawcami są osoby fizyczne, nieformalne grupy, czy inne podmioty takie jak koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia przyjaciół wsi lub miasteczek, małe fundacje.

Realizatorem projektu „Inicjatywy oddolne na rzecz Zielonego Podkarpacia” jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” w Rzeszowie. Projekt ten jest realizowany w ramach programu Inicjatywy Obywatelskie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Małgorzata Draganik z „Pro Carpathii” poinformowała PAP, że program został skierowany do wszystkich, którzy mają pomysły na rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska w skali lokalnej, ale brak im środków finansowych, a także np. wsparcia merytorycznego, czy organizacyjnego.
„Wszystkie zgłoszone inicjatywy mają charakter oddolny. Ich pomysłodawcami są działające lokalnie organizacje pozarządowe, a przede wszystkim lokalni liderzy, występujący jako osoby fizyczne lub reprezentujący grupy nieformalne na rzecz ochrony środowiska” – poinformowała PAP Draganik.

Zaznaczyła, że zgłoszone przez lokalne społeczności inicjatywy z jednej strony wskazują konkretne problemy, które istnieją w ich małych ojczyznach, z drugiej – proponują realne rozwiązania.

„Mamy nadzieję, że realizacja tych inicjatyw przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych społeczności oraz do rozwoju aktywności lokalnych społeczności” – dodała Draganik.

Podkreśliła, że zainteresowanie programem w regionie było bardzo duże. Do „Pro Carpathii” napłynęło ponad 90 różnych propozycji inicjatyw przyrodniczych, z których do realizacji ostatecznie zakwalifikowano 19; zostaną one w całości sfinansowane przez NFOŚiGW.

Zakres tych inicjatyw dotyczy wielu różnorodnych obszarów tematycznych. Budżet na każdą z nich wynosi około 20 tys. zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia to prawie 0,5 mln zł.

Wśród pomysłów, które zostaną sfinansowane przez Fundusz znalazła się m.in. ochrona ekosystemów i występujących w nich siedlisk i gatunków w tym np. ochrona populacji sowy i nietoperza w gminie Orły, czy rewitalizacja dąbrowy świetlistej w Kalwarii Pacławskiej. Jest też lokalny monitoring przyrodniczy, np. płazów w gminie Tyczyn; przywracanie tradycyjnych odmian roślin użytkowych, takich jak np. uprawa derenia w gminie Fredropol.

Niektóre z ze zgłoszonych inicjatyw dotyczą budowy i modernizacji małych infrastruktur turystycznych czy edukacyjnych, jak np. rewitalizacja ścieżek przyrodniczych w rezerwacie Bór koło Głogowa Młp. i Niezapominajka w Dębicy, czy budowa takich ścieżek w Budach Głogowskich, Kalwarii Pacławskiej, Rzeszowie. Jest też pomysł stworzenia ogrodu bioróżnorodności w Dębicy, czy przyszkolnego arboretum w Racławówce.

Obecnie trwa podpisywanie umów z autorami pomysłów przyrodniczych.
Agnieszka Pipała(PAP)
 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł