Pytanie:
Czy sortownia regionalna (ZGOK) ma prawo zmiany kodu dostarczonych odpadów?

Wyjaśnię, że dostarczam do ZGOK odpady z grupy 17 - odpady budowlane. Są to zdemontowane okna, drzwi, wyposażenia łazienek z budynków zamieszkałych z terenu gminy o kodzie 17 01 03.

Czy sortownia może przekwalifikować je na odpady wielkogabarytowe o kodzie 20 03 07?

Odpowiedź:
Co do zasady, kody odpadom nadaje ich wytwórca. Są one wskazywane na karcie przekazania odpadu i odbiorca nie może ich zmieniać. Jeżeli odpadom nadano błędny kod, to odbiorca odpadu może co najwyżej wezwać poprzedniego posiadacza odpadu do zmiany kodu i naniesienia poprawek na dokumentach ewidencyjnych. Stąd, sortownia nie może odpadom komunalnym pochodzącym z rozbiórek przyjętych pod kodami z grupy 17 nadawać kodów z grupy 20, mimo że odpady komunalne są w tej grupie klasyfikowane.

Za odpady wielkogabarytowe należy uznać meble, dywany, pierzyny, materace, rowery, suszarki na bieliznę, wózki dziecięce, chodziki, zabawki dużych rozmiarów. Natomiast odpady budowlane to gruz ceglany, tynkarski, betonowy, drewno z rozbiórki, płyty kartonowo-gipsowe, szkło okienne, drzwiowe, stolarka okienna i drzwiowa, materiały pokryć dachowych, odpady instalacyjne oraz wszystkie inne frakcje odpadowe powstałe w trakcie prac remontowych, budowlanych czy rozbiórkowych.

Uzasadnienie:
Odpady klasyfikuje się zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o., § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z 9.12.2014 r. w sprawie katalogu odpadów i objaśnieniami do tego rozporządzenia. Co do zasady, to wytwórca odpadów dokonuje ich klasyfikacji, a w przypadku odpadów komunalnych - przedsiębiorca odbierający odpady od właścicieli nieruchomości, przy czym powinna ona zostać dokonana zgodnie z przywołanymi powyżej przepisami i stanem faktycznym.

Należy zaznaczyć, że to wytwórca odpadów, który przekazuje odpady do zagospodarowania kolejnemu posiadaczowi, obowiązany jest sporządzić i wypełnić kartę przekazania odpadów, w tym w szczególności w zakresie kodu i rodzaju przekazywanego odpadu. Posiadacz odpadów, który przejmuje odpady od innego posiadacza, jedynie potwierdza fakt przejęcia odpadów. Wynika to wprost z brzmienia art. 69 u.o.

W świetle powyższego dość trudno wyobrazić sobie sytuację, w której posiadacz odpadów przejmujący odpady od wytwórcy lub przedsiębiorcy odbierającego odpady albo przedsiębiorcy prowadzącego PSZOK dokonuje ich "przeklasyfikowania".

Uwagi:

Według stanowiska Ministerstwa Środowiska odpady porozbiórkowe wytworzone w gospodarstwach domowych klasyfikuje się w grupie 17, a nie 20. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami