Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Zakład posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych z ujęcia w miejscu X. Zakład nie potrzebuje korzystać już z poboru wód podziemnych z tego ujęcia w miejscu X, chce podłączyć mieszkańców do innego ujęcia w miejscu Y.

Czy zakład powinien wystąpić z wnioskiem o wygaszenie pozwolenia wodnoprawnego ze względu na zrzeczenie się uprawnień - art. 135 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., czy z wnioskiem o cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego - zakład zmienia cel i zakres korzystania z wód lub warunki wykonywania uprawnień ustalonych w pozwolenia (art. 136 ust. 1 pkt 1 pr. wod.)?


Odpowiedź:

Jeżeli nie upłynął jeszcze okres, na jaki pozwolenie wodnoprawne zostało wydane, a zakład nie zamierza już pobierać wody z ujęcia X, to powinien zrzec się uprawnień ustalonych w tym pozwoleniu. Po uzyskaniu wniosku organ wyda decyzję stwierdzającą wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego. W decyzji tej, stosownie do art. 138 ust. 2 pr. wod., można na zakład nałożyć obowiązek usunięcia negatywnych skutków w środowisku.

Ponadto, na podstawie art. 139 ust. 1 pr. wod. można na zakład nałożyć obowiązek likwidacji urządzenia wodnego, co jest istotnym problemem, bowiem w terminie późniejszym nie będzie podstawy do nałożenia takiego obowiązku, a pozostawienie nieczynnych studni jest niekorzystne dla zasobów wodnych. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981, z późn. zm.) powinien zostać zlikwidowany również otwór wiertniczy.

Od obowiązku likwidacji urządzenia można odstąpić, jeżeli zakład rozporządzi tym mieniem w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o wygaśnięciu pozwolenia stanie się ostateczna (sprzeda to ujęcie lub w inny sposób przekaże go innemu zakładowi) lub organ orzeknie o niezbędności pozostawienia urządzenia wodnego (art. 139 ust. 4 pr. wod.) i przejmie go na własność Skarbu Państwa bez odszkodowania (art. 139 ust. 2 pr. wod.).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.