Odpowiedź:
Obecnie obowiązujące przepisy ustawy z 13.06.2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1863) – dalej u.g.o.o.o. nie przewidują sankcji karnej za niewykonanie audytu.

Uzasadnienie:
Artykuł 46 ust. 1 u.g.o.o.o. zobowiązuje przedsiębiorców prowadzących recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych, którzy wystawiają dokumenty DPO oraz dokumenty DPR i posiadają zezwolenie na przetwarzanie pozwalające na odzysk odpadów o masie przekraczającej 400 Mg, do przeprowadzenia rocznego audytu zewnętrznego. Audyt powinni również przeprowadzić przedsiębiorcy eksportujący odpady opakowaniowe oraz przedsiębiorcy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych, którzy wystawili w danym roku kalendarzowym dokumenty EDPR lub dokumenty EDPO potwierdzające eksport odpadów opakowaniowych lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych o masie przekraczającej 400 Mg. Przepisy dotyczące audytu weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Oznacza to, że pierwszy rok, który podlega audytowi to 2016 r.
Przedsiębiorcy podlegający audytowi mają więc obowiązek przeprowadzić audyt w odniesieniu do wystawionych przez nich w 2016 r. odpowiednio dokumentów DPO, DPR, EDPO i EDPR w terminie do dnia 30 kwietnia 2017 r. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują jednak sankcji za nieprzeprowadzenie powyższych audyt. Ale procedowany obecnie projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi już taką sankcję przewiduje i będzie to kara pieniężna w wysokości od 20.000 zł do 500.000 zł.

Paweł Sosnowski, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 19.04.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów