Strona główna » Wiedza » Aktualności » Gdańsk: będzie rozbudowa systemu monitoringu hydrologicznego

Gdańsk: będzie rozbudowa systemu monitoringu hydrologicznego

13.10.17

Ponad 70 stacji pomiarowych z deszczomierzami i sondami pomiaru wody ma powstać w Gdańsku do maja przyszłego roku; przed powodzią w mieście ma chronić też rozbudowa zbiornika retencyjnego Kiełpinek – poinformowali przedstawiciele miasta.  

articleImage: Gdańsk: będzie rozbudowa systemu monitoringu hydrologicznego Autor: Karol Kozłowski

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że urządzenia pomiarowe wielkości opadu i poziomu wody pozwolą na ocenę zagrożenia powodziowego oraz odpowiednią reakcję służb i ostrzeżenie ludności.

Obecnie Gdański System Monitoringu Hydrologicznego zbudowany jest z 34 elementów. W czwartek miejska spółka Gdańskie Wody podpisała z firmą PM Ecology sp. z o.o. umowę na rozbudowę systemu na terenie miasta o 19 stacji pomiarowych z deszczomierzami, 55 stacji z sondami pomiaru wody oraz stację meteo do obserwacji warunków meteorologicznych. Zakłada się, że urządzenia zaczną działać w maju 2018 roku.

Ponadto, trwają przygotowania do utworzenia systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi, który ma się składać z 70 syren elektronicznych. System ma działać w Gdańsku i w Sopocie. Planowane są także działania edukacyjne.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak zaznaczył podczas konferencji, że miasto najprawdopodobniej „będzie miało najbardziej rozbudowany system monitoringu wód opadowych i stanu zbiorników retencyjnych w Polsce”. „Chcemy doprowadzić do tego, żeby we wszystkich możliwych, newralgicznych miejscach mieć pełną informację na temat opadów i stanu wody w zbiornikach” – dodał.

Przypomniał, że pod koniec lipca br. dzięki monitoringowi udało się zapobiec podtopieniom we Wrzeszczu. „Analiza danych pomiarowych ze zbiornika Kiełpinek pomogła nam w podjęciu decyzji o nadzwyczajnym spiętrzeniu i zatrzymaniu w nim wody. Szacujemy, że zatrzymaliśmy jej około 20 tys. m sześc.” – tłumaczył Grzelak. Ocenił, że to działanie „w dużej mierze pozwoliło uratować Wrzeszcz przed podtopieniem”. Wyjaśnił, że dzięki zatrzymaniu wody w wyższym zbiorniku Kiełpinek udało się nie dopuścić do przelania się wody w położonym niżej zbiorniku Srebrniki.

„Chcemy, aby zbiornik Kiełpinek w krytycznych sytuacjach pozwalał nam na uzyskanie dodatkowej retencji” – podkreślił Grzelak. „Z tego względu w przyszłym tygodniu mają się rozpocząć prace w celu podniesienia rzędnej ul. Sąsiedzkiej o około jeden metr, dzięki czemu zbiornik w warunkach zagrożenia powodziowego będzie mógł awaryjnie przyjąć kolejne 20 tys. m sześc. wody” – powiedział Grzelak.

Prezes spółki Gdańskie Wody Ryszard Gajewski zaznaczył, że „Gdańsk cechuje się bardzo silną zmiennością przestrzenną opadu - jedną z największych w Polsce”. „Podczas akcji przeciwpowodziowej swoje decyzje musimy zatem opierać na wnioskach z obserwacji całego systemu odwodnieniowego i jednoczesnej analizie informacji o zmianach natężenia opadów” – dodał.

Rejestratory danych, które znajdą się w urządzeniach pomiarowych, zostały opracowane i wyprodukowane przez spółkę PM Ecology. Jej prezes Michał Mrozowski poinformował, że urządzenia będą dokonywały pomiaru raz na minutę, a co dziesięć minut dane będę przesyłane do Gdańskiego Systemu Monitoringu Hydrologicznego.

Gajewski zwrócił uwagę, że z tych danych mogą korzystać też mieszkańcy. Informacje są dostępne na stronie internetowej spółki Gdańskie Wody. Zaznaczył, że system umożliwia też tworzenie bazy danych, która pozwala na analizę hydrologiczną określonych zlewni podczas opadów.

Wartość projektu „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu” wynosi ponad 2,8 mln zł. 70 proc. kwoty stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Gdańsk jest uczestnikiem projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców". Celem projektu jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Doprowadzić ma to do zmodernizowania systemu ochrony przeciwpowodziowej, rozwoju systemów informowania i ostrzegania przed zagrożeniami, a także schematów gospodarowania zasobami wodnymi.(PAP)

autor: Bożena Leszczyńska 

13.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE