Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Pytanie:
Czy firma, która posiada zezwolenie na zbieranie odpadów, może w ramach samego zbierania prowadzić rozdrabnianie odpadów metali oraz ich prasowanie? Czy dodatkowo będzie musiała uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Odpowiedź:
W zależności od celu cięcia i prasowania odpadów metali przedsiębiorca będzie prowadził albo wstępną segregację odpadów będącą elementem zbierania odpadów, albo przetwarzanie odpadów w celu przygotowania ich do dalszego odzysku, co wymaga już uzyskania zezwolenia odpadów w procesie odzysku R12 - wymiana odpadów w celu poddania jednemu z działań wymienionych w punktach od R1 do R11.
Gdyby wnioskodawca ciął i prasował odpady wyłącznie po to, aby umieścić je w pojemnikach czy kontenerach w celu zebrania ilości odpowiedniej do transportu do miejsc odzysku, to wtedy nie prowadziłby przetwarzania odpadów, a tylko wstępną segregację. Jeśli jednak przedsiębiorca oprócz fizycznego pocięcia odpadów niepowodującego zmiany kodów odpadów dokonywałby także rozdzielenia odpadów (co wymaga zmiany kodów odpadów i sklasyfikowania odpadów w grupie 19 12), to nie jest to już wstępna segregacja odpadów, a ich przetwarzanie polegające na przygotowaniu do dalszego odzysku. Sortowanie odpadów, w wyniku którego powstają inne odpady, jest jednym z procesów odzysku, a więc prowadzenie działalności w tym zakresie wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów w trybie art. 42 ust. 2 i art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) - dalej u.o.

Uzasadnienie:
W świetle wyjaśnienia do załącznika nr 1 do u.o. będzie to wstępne przetworzenie poprzedzające inny proces odzysku, czyli działanie przed poddaniem odpadu innemu rodzajowi działań zmierzających do jego dalszego wykorzystania. Natomiast zbieranie odpadów zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 34 u.o. jako gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów. Dokonując wstępnego sortowania odpadów, podmiot dokonuje więc tego procesu w ramach zbierania odpadów. Takie zbieranie odpadów nie wymaga odrębnego zezwolenia. Wstępnie posortowanym odpadom nie nadaje się nowych kodów odpadów.
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.