Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Drzewo będzie można usunąć bez zgody właściciela

Drzewo będzie można usunąć bez zgody właściciela

11.04.18

Drzewo, które stanowi zagrożenie dla życia, zdrowia lub sąsiedniej nieruchomości będzie mogło zostać usunięte bez zgody właściciela - zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.  

articleImage: Drzewo będzie można usunąć bez zgody właściciela fot. Thinkstock

Posłowie szykują zmiany w przepisach o wycince drzew, którymi dzisiaj zajmie się Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Projekt nowelizacji wprowadza procedurę, która pozwoli na szybkie usunięcie drzewa rosnącego na cudzej działce, które ze względu na swój stan stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo dla sąsiednich budynków.

Decyzję będzie podejmował wójt (burmistrz, prezydent miasta). Posiadacz nieruchomości będzie zobowiązany do usunięcia niebezpiecznego drzewa w wyznaczonym terminie. Jeżeli tego nie uczyni, zrobi to samorząd i obciąży go kosztami. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, decyzji będzie można nadać rygor natychmiastowej wykonalności. 

Do drzew wpisanych do rejestru zabytków będą miały zastosowanie podobne zasady. Z tym, że decyzję o wycince będzie podejmował wojewódzki konserwator zabytków.

Czytaj: Wójt nakaże wycinkę niebezpiecznego drzewa >>>

Projektowana ustawa jest reakcją na petycję skierowaną do Sejmu. Komisja uznała, że częściowe rozwiązanie problemu, który został w niej przedstawiony jest możliwe i celowe poprzez podjęcie inicjatywy ustawodawczej.  

 

Dorian Lesner 11.04.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE