Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy firma posiadająca pozwolenie zintegrowane, w którym określono kody odpadów wytwarzanych bezpośrednio w związku z pracą instalacji, może bez pozwolenia założyć sobie kartę ewidencji dla odpadów o kodzie 16 02 13*?

Podczas robienia porządków w starych częściach budynku produkcyjnego okazało się, że znajdują się tam stare sprzęty elektryczne i elektroniczne (stare czajniki, drukarki, monitory itp.) oraz stare lampy metalohalogenkowe (całe lampy), świetlówki i żarówki. W jaki sposób firma powinna zdać te odpady zgodnie z prawem?

Z tego co mi wiadomo, przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) nie przewidują obowiązku uzyskania przez wytwórcę odpadów decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi oraz przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach oraz o sposobach zagospodarowania. Czy zatem możemy założyć kartę ewidencji dla tego kodu 16 02 13* i umieścić pod nim wszystkie ww. odpady?


Odpowiedź:

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów ani jego zmiana nie są potrzebne w momencie, gdy odpady takie zostaną wytworzone poza instalacją.

Od 23 stycznia 2013 r. nie składa się informacji o wytwarzanych odpadach ani nie uzyskuje decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi.

Wystarczy założyć ewidencję dla wytworzonych odpadów: kartę ewidencji odpadu, a przy ich przekazaniu – kartę przekazania odpadu oraz ująć wytworzone odpady w sprawozdaniu do marszałka województwa, przedstawiając w nich dane dotyczące wytworzonych odpadów i sposobach ich dalszego zagospodarowania.


Uzasadnienie:

Ewidencję odpadów należy prowadzić zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 249, poz. 1673).

Zużyty sprzęt klasyfikowany jest w grupie 16 02. Zużyte komputery najczęściej odbierane są przez zbierających jako odpady sklasyfikowane pod kodem 16 02 14 - zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 13. Podobnie drukarki, faksy, skanery, kopiarki, monitory LCD, klawiatura, mysz, czajnik, telefon komórkowy, stacjonarny i radio również będą klasyfikowane pod kodem 16 02 14.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.