Spółka zwróciła się do wójta gminy o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie zakładu zbierania i odzysku odpadów.

Wójt odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań. Wyjaśnił, iż inwestor rozpoczął już działalność w zakresie objętym wnioskiem i zrealizował samowolnie część robót budowlanych.

Spółka poskarżyła się do sądu administracyjnego.

W ocenie inwestora bezzasadne uznano, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie może być wydana w sytuacji, gdy podjął on już działania w celu realizacji planowanego przedsięwzięcia.

WSA przyznał rację spółce.

Sąd przypomniał, iż ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) nie wyklucza wydania decyzji środowiskowej również w stosunku do inwestycji rozpoczętych w warunkach samowoli budowlanej, czy też zrealizowanych.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W takiej sytuacji postępowanie o wydanie takiej decyzji będzie związanie z postępowaniem legalizacyjnym prowadzonym przez organy nadzoru budowlanego, zmierzającym do legalizacji popełnionej samowoli.

Sąd zwrócił uwagę, iż na dzień wydawania zaskarżonej decyzji nie toczyło się przed organami nadzoru budowlanego żadne postępowanie legalizacyjne związane z podjętymi przez spółkę robotami budowlanymi i działaniami zmierzającymi do realizacji zamierzonego przedsięwzięcia.

W konsekwencji nie było podstaw do przyjęcia, że z uwagi na te wcześniejsze działania nie jest możliwe prowadzenie i wydanie dla tego przedsięwzięcia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – wyjaśnił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 6 lipca 2016 r., syg. akt II SA/Gl 275/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów