Odpowiedź:
Rekultywację przeprowadza się w oparciu o decyzję wyrażającą zgodę na zamknięcie składowiska odpadów, o której mowa w art. 147 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o.

Nie dołącza się decyzji środowiskowej do wniosku o wyrażenie zgody na zamknięcie składowiska. Artykuł 146 ust. 3 u.o. zawiera zamknięty katalog informacji, które zawierać powinien wniosek o wydanie ww. decyzji. Wśród wymogów wskazanych w art. 146 ust. 3 u.o. brak jest obowiązku dołączania do wniosku decyzji środowiskowej.

Uzasadnienie:
Rekultywacja składowiska jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - § 3 ust. 1 pkt 80 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Dla rekultywacji decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wymagana jest wyłącznie na potrzeby uzyskania decyzji określonych w art. 72 ust. 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś., bądź zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a u.o.o.ś. Jeżeli rekultywacja składowiska nie wymaga pozwolenia na budowę (ani innej decyzji spośród wymienionych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. bądź zgłoszenia, o którym mowa w art. 72 ust. 1a u.o.o.ś.), nie wymaga też decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto, decyzja środowiskowa nie jest wymagana przed wydaniem pozwolenia zintegrowanego, decyzji o zmianie pozwolenia zintegrowanego, ani decyzji o wyrażeniu zgody na zamknięcie składowiska lub jego wydzielonej części. Żadna z tych decyzji nie jest wymieniona w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś.

Rekultywacja składowiska jako taka nie wymaga pozwolenia na budowę. Przepis art. 29 ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane dotyczy przedsięwzięć wymagających oceny oddziaływania na środowisko, a więc tych, dla których wydawana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

Rekultywacja składowiska przy pomocy odpadów nie jest odzyskiem odpadów w instalacji. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami