Odpowiedź:
Wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych, są ściekami jedynie w sytuacji wprowadzania ich do wód lub do ziemi. Świadczy o tym zarówno art. 3 pkt 38 lit. e ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska, jak i art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. e ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

Natomiast te same wody (pochodzące z odwodnienia zakładu), wykorzystane do celów przemysłowych lub wody przesyłane "na dół" w tych celach, będą stanowiły ścieki przemysłowe, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod.

Teoretycznie można przyjąć, że wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych po ich odsoleniu, oczyszczeniu i uzdatnieniu można będzie przeznaczyć do celów socjalno-bytowych, choć spełnienie wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13.11.2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - dalej r.j.w.p.s. będzie bardzo kosztowne.

Uzasadnienie:
Artykuł 9 ust. 1 pkt 14 lit. e pr. wod. dotyczy ścieków rozumianych jako wody wprowadzane do wód lub do ziemi. W przepisie tym wymieniono wody pochodzące z odwodnienia zakładów górniczych, przez które należy rozumieć wody kopalniane - pochodzące z górotworu. Natomiast definicję ścieków przemysłowych znajdujemy w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod., gdzie wskazano, że są to wody wykorzystane na cele przemysłowe związane z działalnością zakładu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi.

W zależności o jaki rodzaj ścieków chodzi Pytającemu, można dopasować odpowiednią definicję, pamiętając, że woda z odwodnienia staje się ściekiem w chwili wprowadzania jej do wód lub do gruntu.

Odpowiadając na drugie pytanie, ustawodawca w art. 32 pr. wod. traktuje na równi wody do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz na cele socjalno-bytowe. Oznacza to, że przeznaczenie wody na cele socjalno-bytowe, czy wprost do spożycia jest bez znaczenia z punktu widzenia pr. wod. a woda musi spełniać wymagania r.j.w.p.s.

Jeżeli zakład zbiera wody dołowe, istnieje możliwość uzdatnienia ich w stopniu umożliwiającym ich wykorzystanie, ale proceder ten może okazać się zbyt kosztowny.

Ścieki przemysłowe z procesów produkcyjnych nawet połączone z wodami dołowymi to ścieki. Natomiast wykorzystanie ścieków określa rozdział 1 - cele środowiskowe i zasady ochrony wód pr. wod., gdzie wykorzystanie ścieków przewiduje się jedynie w rolnictwie. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami