Firma prowadzi myjnię autocystern. Usługi świadczone są zarówno w zakresie mycia zewnątrz, jak i wewnątrz cysterny. Firma posiada umowę z oczyszczalnią ścieków na odbiór ścieków socjalno-bytowych oraz z myjni samochodowej. Oczyszczalnia ścieków zobowiązuje się do odbioru ścieków o określonej zawartości zanieczyszczeń.

Odpowiedź:
W przypadku gdy myjnia cystern nie posiada własnej oczyszczalni ścieków, jej obowiązkiem jest zapewnienie odprowadzania powstających w myjni ścieków do oczyszczalni ścieków komunalnych (zawarcie umowy cywilnoprawnej z przedsiębiorstwem eksploatującym taką oczyszczalnię).

Konieczne jest także, zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Myjnia autocystern po produktach niebezpiecznych (wg ADR) winna też uzyskać Atest Czystości - Europejski Dokument Mycia (EFTCO - European Clearing Dokument), wydawany za zgodą Europejskiej Federacji Organizacji Myjni Cystern. W Polsce istnieje Polskie Stowarzyszenie Myjni Cystern. Celem Stowarzyszenia jest uczestniczenie w strukturach europejskiej organizacji EFTCO (Europejska Federacja Organizacji Myjni Cystern) w zakresie mycia i czyszczenia cystern. Strona internetowaPolskiego Stowarzyszenia Myjni Cystern: www.psmc.pl

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów