Odpowiedź:
Przede wszystkim podkreślić wypada, że zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z katalogiem odpadów. W myśl art. 66 ust. 4 pkt 1-4 u.o. obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy wytwórców odpadów komunalnych, wytwórców odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie z art. 27 ust. 8 u.o., podmiotów, o których mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1 u.o., oraz rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 u.o. Podkreślić należy, że kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, który przekazuje odpady, a nie posiadacz odpadów, który je przejmuje. Powyższe wynika wprost z brzmienia art. 69 ust. 1 u.o.

Podmioty, które wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie, wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie, a także transportujący odpady wykonujący wyłącznie usługę transportu odpadów oraz władający powierzchnią ziemi, na której komunalne osady ściekowe są stosowane w celach, o których mowa w art. 96 ust. 1 pkt 1-3 u.o. - mogą prowadzić uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów, to jednak nie zwalnia ww. podmiotów z obowiązków sprawozdawczych. Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 1 u.o., wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów, ma obowiązek sporządzić roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządza. Zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 2 u.o., podmioty obowiązane do sporządzenia sprawozdań składają je w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania odpadów.

Podmiot, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów, albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, zgodnie z art. 180 u.o., podlega karze grzywny. Również karze grzywny, w myśl art. 180a u.o. podlega podmiot, który wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 76 u.o., nie składa sprawozdania.

Na marginesie warto nadmienić, że dokumenty, na podstawie których są sporządzane sprawozdania, przechowuje się przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą. Powyższy obowiązek wynika z brzmienia art. 78 ust. 1 u.o. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami