Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy na własnej posesji można spalić gałęzie i liście pozostałe po wycięciu drzew?

Czy na własnej posesji można spalić gałęzie i liście pozostałe po wycięciu drzew?

07.09.09

Gałęzie i liście po wycięciu drzew powinny zostać zagospodarowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel nieruchomości powinien zebrać liście, pociąć gałęzie i przekazać je przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne, a ten powinien je przekazać, jako odpady biodegradowalne do kompostowni.  

articleImage: Czy na własnej posesji można spalić gałęzie i liście pozostałe po wycięciu drzew? fot. Thinkstock

Czy na własnej posesji można spalić gałęzie i liście pozostałe po wycięciu drzew? Czy może być za to nałożona na właściciela kara?
Wystarczającą podstawą do ukarania osoby palącej na terenie własnej nieruchomości gałęzie i liście pozostałe po wycince drzew będzie zapis w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie zakazujący palenia odpadów na terenie nieruchomości.

Należy jednak zauważyć, że nawet brak takiego zapisu nie jest podstawą do samodzielnego pozbywania się odpadów poprzez ich spalenie, gdyż sprzeciwiają się temu inne przepisy np. przeciwpożarowe, prawo sąsiedzkie, czy ustawa z dnia 21 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.)- dalej u.o.

Gałęzie i liście po wycięciu drzew powinny zostać zagospodarowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)- dalej u.u.cz.p.g. oraz u.o. Właściciel nieruchomości powinien zebrać liście, pociąć gałęzie i przekazać je przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne, a ten powinien je przekazać, jako odpady biodegradowalne do kompostowni.

O ile pozostałości po usuniętym drzewie nie jest wiele, to właściciel nieruchomości powinien je zagospodarować samodzielnie, poprzez umieszczenie w przydomowym kompostowniku, jeśli nie ma np. pieca, w którym mógłby je spalić. Samodzielne palenie gałęzi i liści może stanowić zagrożenie pożarowe i sąsiedzi mogą obawiać się, że ogień, ze źle strzeżonego "ogniska" rozprzestrzeni się na inne nieruchomości, mają więc pełne prawo zawiadomić straż miejską o paleniu odpadów na terenie nieruchomości sąsiedniej.

Palenie odpadów, nawet gałęzi, które nie powodują szczególnie niekorzystnych emisji do środowiska nie jest tożsame z unieszkodliwieniem odpadów. Palenie liści może z kolei powodować nieprzyjemne odory i mimo, że teren na którym właściciel będzie palił je będzie prawidłowo zabezpieczony i dozorowany, sąsiedzi też mają prawo domagać się interwencji stosownych służb.

 

 


Generalnie jednak wszystko zależy od sytuacji faktycznej: jeśli doszło do złamania przepisów określonych w regulaminie lub przepisów przeciwpożarowych, uciążliwości spowodowanej paleniem mokrych liści, to można ukarać właściciela nieruchomości, gdyż ten jest obowiązany do korzystania z przedmiotu swojej własności zgodnie z jej społeczno - gospodarczym przeznaczeniem.

Zawsze istnieje możliwość rozprzestrzenienia się ognia, nawet przy zachowaniu należytej staranności podczas spalania gałęzi. Nadmiernie restrykcyjne prawo nie przynosi spodziewanych efektów, ale zbyt liberalne podchodzenie do obowiązku prawidłowego pozbywania się odpadów wynikającego z art. 5 u.u.cz.p.g. spowodowałby, że właściciele nieruchomości oprócz gałęzi i suchych liści paliliby także inne odpady.

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prawo Ochrony Środowiska
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Solarny samolot kończy lot dookoła świata

  Obrazek do artykułu: Solarny samolot kończy lot dookoła świata

  Pilotowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował w niedzielę nad ranem z Kairu do ostatniego 17 etapu rozpoczętej przed ponad rokiem podróży dookoła świata. Więcej

 • Greenpeace zorganizował spływ kajakowy

  Obrazek do artykułu: Greenpeace zorganizował spływ kajakowy

  "Zmian klimatu nie można zostawiać następnemu pokoleniu" - te słowa papieża Franciszka przypomnieli w sobotę uczestnicy Klimatycznego Spływu Kajakowego, zorganizowanego na Wiśle pod Wawelem przez Greenpeace Polska. Więcej

 • KE pozywa Czechy za odpady przywiezione do Polski

  Obrazek do artykułu: KE pozywa Czechy za odpady przywiezione do Polski

  Komisja Europejska pozwała w piątek Czechy do Trybunału Sprawiedliwości UE za to, że nie odebrały 20 tys. ton niebezpiecznych odpadów przywiezionych do Katowic, mimo że Polska nie zgodziła się na ich przyjęcie. Spór w tej sprawie trwa już sześć lat. ... Więcej

 • W Gąskach nie będzie elektrowni atomowej

  Obrazek do artykułu: W Gąskach nie będzie elektrowni atomowej

  Wojewoda zachodniopomorski wygasił decyzję o lokalizacji budowy elektrowni atomowej w Gąskach – poinformowało jego biuro. Wcześniej, z lokalizacji wycofała się spółka, która ma budować elektrownię. Więcej

 • PKN Orlen: powstanie instalacja metatezy

  Obrazek do artykułu: PKN Orlen: powstanie instalacja metatezy

  W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, największym w kraju kompleksie rafineryjno-petrochemicznym, powstanie instalacja metatezy, która zwiększy tam zdolności produkcyjne propylenu o jakości polimerowej o 100 tys. ton rocznie. Koszt inwestycji to... Więcej

 • Stanisław Harasimiuk IP: 87.207.* 29-09-2015
  Po wykarczowaniu sadu leszczynowego (0,9 ha) zostało trochę drobnych gałęzi. Czy można je spalić zgodnie z art. 31 pkt 7 ustawy? Były sad jest grodzony i do najbliższych zabudowań jest ok. 500 m, a do wsi ponad 700 m.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Piter IP: 80.52.* 07-05-2015
  "Właściciel nieruchomości powinien zebrać liście, pociąć gałęzie i przekazać je przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne, a ten powinien je przekazać, jako odpady biodegradowalne do kompostowni. O ile pozostałości po usuniętym drzewie nie jest wiele, to właściciel nieruchomości powinien je zagospodarować samodzielnie, poprzez umieszczenie w przydomowym kompostowniku, jeśli nie ma np. pieca, w którym mógłby je spalić."
  coś tu się autorze nie klei, najpierw obowiązek przekazania uprawnionemu podmiotowi, ale jednak może spalić w piecu?? a pozwolenie na spalanie i zarejestrowanie instalacji do spalania odpadów?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Janusz Kot IP: 178.183.* 28-02-2015
  Palenie drewna i jego odpadów,zwłaszcza mokrych,powoduje takie same konsekwencje dla środowiska jak i powietrza jak spalanie kopalin stałych.

  Tak się rozwija kultura ekologiczna w kraju nad Wisełką !!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Krzysztof Szczechowiak IP: 80.51.* 16-03-2012
  Witam a jak się to ma do art. 13 ust. 3 ustawy o odpadach ( t.j. z 2010 roku nr 185, poz. 1243 ze zm. ). Pozdrawiam

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE