Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy, jeżeli zostaną zmieszane w zbiorniku wstępnym biogazowni odpady w postaci: gnojowicy, wysłodków z cukrowni oraz wywaru pogorzelnianego z produktami rolnymi sieczką kukurydzianą i produktami przetwórstwa rolnego - serwatka, to czy całość zmieszanych substratów powinna być traktowana jako odpad?

Całość zmieszanych substratów będzie stanowiła masę ok. 27000 Mg/rok.

Biogazownia będzie pracowała przez cały rok.

Substraty będą zadawane i mieszane w zbiorniku wstępnym a następnie co drugi dzień wtłaczane do fermentatora.

Czy w takim przypadku biogazownia kwalifikuje się jako instalacja wymagająca pozwolenia zintegrowanego?

Odpowiedź:

Rodzaje instalacji wymagające pozwolenia zintegrowanego wymienione są w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości - dalej r.i.p.z.ś., w załączniku.


Biogazowni, jeżeli połączona jest z instalacją energetyczną (elektrociepłownią, ciepłownią lub elektrownią) dotyczyłaby pozycja 1 załącznika do r.i.p.z.ś., tj. instalacje w przemyśle energetycznym do spalania paliw o mocy nominalnej ponad 50 MWt. Biogazownia o wskazanej w pytaniu możliwości przerobowej surowca nie ma możliwości osiągnięcia nawet kilkukrotnie niższej mocy cieplnej.

Gospodarki odpadami dotyczy pozycja 5 załącznika do r.i.p.z.ś.

W biogazowi zachodzą procesy odzysku odpadów innych niż niebezpieczne a nie unieszkodliwiania i nie zachodzą procesy termicznego przekształcania odpadów, dlatego nawet jeżeli cała masa wsadowa byłaby odpadami to i tak nie jest pozwolenie zintegrowane wymagane.

Zmieszane w zbiorniku wstępnym biogazowni odpady w postaci gnojowicy, wysłodków z cukrowni oraz wywaru pogorzelnianego z produktami rolnymi sieczką kukurydzianą i produktami przetwórstwa rolnego - serwatka nie mogą być jako całość traktowane jako odpad, ponieważ już są w procesie technologicznym.

Mieszanina odzyskanego tworzywa z granulatem nowym wymieszana przed procesem produkcji tworzyw sztucznych także w tej fazie nie jest odpadem jako całość, podobnie mieszanina paliwa z odpadami w procesie współspalania nie jest traktowana w całości jako odpad.

Część produktów rolnych nigdy nie spełniała definicji odpadu.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.