Strona główna » Wiedza » Aktualności » CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzewane o ustawianie przetargów na śmieciarki

CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzewane o ustawianie przetargów na śmieciarki

14.02.18

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby podejrzewane o ustawianie przetargów na śmieciarki - tym razem dla Koszalin. Wcześniej zatrzymano sześć osób podejrzanych o działania na rzecz jednej z wrocławskich firm - w Kole i Pruszkowie. 

articleImage: CBA zatrzymało kolejne osoby podejrzewane o ustawianie przetargów na śmieciarki Własne

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymania dwóch osób. Agenci zabezpieczają dokumenty w spółce komunalnej oraz przeszukują mieszkania zatrzymanych.

Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi, która nadzoruje śledztwo dotyczące ustawiania przetargów na śmieciarki - zmowy przetargowej w spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm.

"Funkcjonariusze CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych ogłoszonych w 2016 roku a opiewających w sumie na ponad 2,5 mln zł" - podał Kaczorek.

Wcześniej zatrzymani to prezes i handlowiec tej wrocławskiej firmy, która zajmuje się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek. W Kole (Wielkopolska) zatrzymano burmistrza miasta, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, oraz byłego prezesa tej spółki a w Pruszkowie pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania.

We wrześniu ub.r. burmistrzowi Koła Stanisławowi M. postawiono zarzut przekroczenia uprawnień wynikających z pełnionej funkcji. M. nie przyznał się do popełnienia takiego czynu. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe, zawieszenie w pełnieniu funkcji burmistrza i dozór policyjny. Ma też zakaz kontaktowania się z osobami występującymi w śledztwie.

Śledczy twierdzą, że burmistrz wydał polecenie zorganizowania i przeprowadzenia w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Kole przetargu na zakup śmieciarki, w taki sposób, aby wymogi zamówienia spełniała tylko oferta jednego podmiotu, od którego pojazd został zakupiony. W zamian sfinansowana została budowa siłowni plenerowej na terenie miasta. Ustawiony przetarg miał wartość ponad 580 tys. zł.(PAP)  

14.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE