Innowacje technologiczne mogą służyć ochronie środowiska naturalnego. "Dzięki nowoczesnym badaniom naukowym, innowacjom możemy stworzyć produkty, które tak samo jak śmieci organiczne, będą się rozkładały w naszym środowisku i będziemy chronić to środowisko" – podkreśla dyrektor Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT- dr Kamila Myrdek-Rak.

Jednym z takich produktów jest ecovio wytwarzany przez BASF, który w tym roku obchodzi 150 lat istenienia. To pierwsze, w pełni biodegradowalne tworzywo sztuczne. Wytwarzane jest na bazie surowców odnawialnych, ale ma wszystkie właściwości plastiku. "Spełnia międzynarodowe normy kompostowania. Poprzez projekt - zamkniętej pętli - staramy się pokazać, że jest możliwe zamknąć pętlę od wyprodukowania plastiku, przez używanie go, kompostowanie, aż do ponownego użycia" - podkreśla dyrektor zarządzający BASF Polska Andreas Gietl.

Biodegradowalne tworzywo sztuczne może być wykorzystywane m.in. do produkcji worków na odpady, toreb na zakupy, folii rolniczych, opakowań czy kubków jednorazowych. (PAP)