2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna trafi do budżetu państwa

Z dniem 6 marca 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o lasach (Dz. U. poz. 222) . Podstawowym celem nowelizacji jest ujednolicenie zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Zgodnie z nowymi przepisami zasady (politykę) rachunkowości dla wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych ustalać będzie Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Ponadto nowa regulacja wprost wskazuje, że Lasy Państwowe prowadzą rachunkowość według zasad określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 330, ze zm.).

Nowe przepisy przewidują również, że plan urządzenia lasu zawierał będzie m.in. określenie zadań dotyczących ilości przewidzianego do pozyskania drewna, określonego oddzielnie jako etat miąższościowy użytków rębnych oraz etat powierzchniowy użytków przedrębnych.

Zwiększenie rozmiaru pozyskania drewna w nadleśnictwie ponad wielkość określoną w planie będzie możliwe, tak jak dotychczas, w przypadku wystąpienia szkody lub klęski żywiołowej. Zgodnie z przepisami przejściowymi plany urządzenia lasu zatwierdzone przed dniem wejścia w życie nowelizacji zachowują ważność przez okres na jaki zostały zatwierdzone, natomiast do planów sporządzonych ale niezatwierdzonych przed dniem wejścia w życie przedłożonej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

W drodze omawianej nowelizacji wprowadzono do ustawy o lasach podstawę prawną do przekazywania przez Lasy Państwowe środków finansowych do budżetu państwa. Zgodnie z treścią dodanego do ustawy art. 58a Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zobowiązana jest do przekazywania do budżetu państwa środków w wysokości stanowiącej równowartość 2% przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna. Wpłata będzie dokonywana na rachunek ministra właściwego do spraw środowiska, za każdy kwartał kalendarzowy w terminie do trzydziestego dnia miesiąca następującego po tym kwartale. Pierwsza wpłata zostanie dokonana w 2016 r.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami w latach 2014 i 2015 Lasy Państwowe dokonają wpłat do budżetu państwa z kapitału (funduszu) własnego w wysokości po 800 mln zł rocznie. Wpłata będzie dokonywana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w formie równych rat kwartalnych, w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału.

Jednocześnie Rada Ministrów została upoważniona do udzielenia, w uzasadnionym przypadku (m.in. w sytuacji wystąpienia klęski żywiołowej), zgody na niedokonanie przez Lasy Państwowe wpłaty za 2015 r. albo na jej zmniejszenie.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o lasach (Dz. U. poz. 222)